Léčba revmatoidní artritidy inhibitory TNF-α je spojena s větším nárůstem příjmů u zaměstnaných pacientů než monoterapie metotrexátem

22. 10. 2014

Porovnání účinnosti léčby revmatoidní artritidy (RA) ze zajímavého úhlu pohledu ukázalo větší průměrný roční nárůst výdělku u zaměstnaných pacientů léčených inhibitory TNF-α než u pacientů s monoterapií metotrexátem. U pacientů s RA léčených inhibitory TNF-α byl nárůst výdělku dokonce srovnatelný s obecnou populací.

Primárním sledovaným parametrem v této americké studii byl roční nárůst ročního výdělku v USD. Pro analýzu byly použity údaje z velké databáze zaměstnaných osob se soukromým pojištěním z let 1998–2011. Zařazeny byly osoby starší 18 let, u nichž byla alespoň jednou stanovena diagnóza RA (ICD-9: 714.0). Do skupiny s léčbou inhibitory TNF-α byli zařazeni pacienti, u nichž byl alespoň jednou předepsán inhibitor TNF-α, a to nezávisle na preskripci metotrexátu (n = 1 848). Den první preskripce inhibitoru TNF-α byl stanoven jako den začátku sledování. Do skupiny s monoterapií metotrexátem byli zařazeni pacienti nejméně s jednou preskripcí tohoto léku (n = 1 866). Den začátku sledování byl u těchto pacientů vybrán náhodně. Sledované období končilo posledním dnem dostupnosti dat. Nárůst příjmů byl upraven na základní vstupní charakteristiky a byl porovnán s hodnotami u obecné populace na základě dat ze sociálního pojištění zaměstnaných osob ze stejného období (1998–2011).

Výsledky ukázaly průměrný roční nárůst příjmů o 2,8 % u pacientů s RA léčených inhibitory TNF-α, což bylo významně více než u pacientů s monoterapií metotrexátem, u nichž dosáhlo zvýšení příjmů průměrně 0,6 % (p < 0,05). Při porovnání s obecnou populací byl nárůst příjmů významně nižší u pacientů s RA léčených pouze metotrexátem, ale srovnatelný u pacientů s RA léčených inhibitory TNF-α.

(zza)

Zdroj: Bergman M., De G., Ganguli A., et al. Assessment of income growth in patients with rheumatoid arthritis treated with anti-tumor necrosis factor therapy. J Med Econ. 2014 May 20: 1–20. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se