Kontinuální podávání NSAID může vést k potlačení progrese radiografických změn u pacientů s ankylozující spondylitidou

19. 8. 2012

Nesteroidní protizánětlivé přípravky (NSAID) mají svou roli v léčbě ankylozující spondylitidy. Jaký je přínos nepřerušované léčby NSAID u pacientů s tímto onemocněním?

Nesteroidní protizánětlivé přípravky (NSAID) mají svou roli v léčbě ankylozující spondylitidy. Jaký je přínos nepřerušované léčby NSAID u pacientů s tímto onemocněním? Práce autorů z Nizozemska se zabývala srovnáním užívání NSAID pravidelně bez přerušení a užívání dle potřeby. Cílovou skupinou byli pacienti s ankylozující spondylitidou a zvýšenou/vysokou hladinou CRP (> 5 mg/l), sedimentace (FW > 12 mm/hodina), zvýšenými hodnotami skóre ASDAS (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) a skóre BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index; > 4), u kterých se lékaři zaměřili na to, zda NSAID můžou přispět k potlačení progrese radiografických změn daných nemocí. Kontrolou byli pacienti s normálními hladinami daných parametrů.

Studie se účastnilo 150 jedinců. Tito byli rozděleni dle typu podávání NSAID na ty, kteří užívali léky bez přerušení (n = 76), a ty, kteří je užívali dle potřeby (n = 74). Efekt zpomalení radiologické progrese při nepřetržitém užívání NSAID byl více vidět u pacientů, kteří měli vstupně elevované hodnoty CRP, sedimentace i vysoké hodnoty ASDAS-CRP a ASDAS-FW. U pacientů s vysokými či nízkými hodnotami skóre BASDAI nebyl takovýto efekt pozorován. U pacientů se zvýšenou sedimentací (bez ohledu na léčbu) se zdál být vyšší podíl strukturální progrese než u pacientů s normální sedimentací. Regresní analýza pak ukázala, že užívání NSAID bez přerušení neutralizuje negativní efekt zánětu.

Zdá se tedy, že pacienti s AS a zvýšenými reaktanty akutní fáze by mohli mít z nepřetržitého užívání NSAID největší užitek. Takovýto model podávání NSAID u pacientů se zvýšenými markery akutní fáze může vést ke zlepšení podílu risk/přínos pro tyto léky.

(eza)

Zdroj: Kroon F. et al. Continuous NSAID use reverts the effects of inflammation on radiographic progression in patients with ankylosing spondylitis. Ann Rheum Dis. 2012 May 5. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se