Inhibitory TNF-α jsou účinné v léčbě anyklozující spondylitidy

7. 8. 2013

Průzkum literatury ukázal, že inhibitory tumor necrosis faktoru alfa (TNF-α) účinně a bezpečně zmírňují příznaky ankylozující spondylitidy (AS).

Průzkum literatury ukázal, že inhibitory tumor necrosis faktoru alfa (TNF-α) účinně a bezpečně zmírňují příznaky ankylozující spondylitidy (AS).

V květnu 2013 byly v časopise American Journal of Medical Sciences publikovány výsledky studie, jejímž cílem bylo zhodnotit účinnost inhibitorů TNF-α (etanercept, infliximab, golimumab a adalimimab) u AS. Byl proveden průzkum literatury v databázích PubMed a Embaseand Cochrane. Zařazeny byly pouze práce uvádějící výsledky randomizovaných kontrolovaných studií, které porovnávaly uvedené léky s placebem u AS.

Do analýzy bylo zahrnuto 11 studií s celkovým počtem 1 851 pacientů. V porovnání s placebem zajistily inhibitory TNF-α vyšší počet pacientů s odpovědí na léčbu dle ASAS 20 (zlepšení skóre Assessment in Ankylosing Spondylitis nejméně o 20 %): poměr rizik (RR) = 2,45, ASAS 50: RR = 3,77 a ASAS 70: RR = 3,25. Při hromadné analýze výsledků byl také zjištěn větší podíl pacientů s částečnou remisí (RR = 5,39) a s minimálně 50% zlepšením skóre BASDAI (RR = 3,07) při léčbě inhibitory TNF-α. Všechny rozdíly dosáhly vysoké statistické významnosti: p < 0,00001. Většina nežádoucích příhod byla v terapeutické i placebové skupině mírné až střední intenzity.

Inhibitory TNF-α lze tedy považovat za účinnou a dobře snášenou léčbu pro pacienty s AS.

(zza)

Zdroj: Ren L., Li J., Luo R., et al. Efficacy of Antitumor Necrosis Factor(α) Agents on Patients With Ankylosing Spondylitis. Am J Med Sci. 2013 May 24. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se