Etanercept zlepšuje lipidový profil a snižuje oxidační stres u juvenilní idiopatické artritidy

24. 7. 2013

Italská studie u 30 dětí s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) jako první ukázala, že etanercept příznivě ovlivňuje nejen aktivitu choroby a parametry zánětu, ale také lipidový profil a oxidační stres.

Italská studie u 30 dětí s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) jako první ukázala, že etanercept příznivě ovlivňuje nejen aktivitu choroby a parametry zánětu, ale také lipidový profil a oxidační stres.

Revmatická onemocnění jsou provázena zvýšenou kardiovaskulární morbiditou a mortalitou, která souvisí s akcelerovanou aterosklerózou. K akceleraci aterosklerózy dochází u revmatiků vlivem tradičních rizikových faktorů, podávání kortikosteroidů, ale i samotného zánětlivého procesu. Bylo zjištěno, že některé léky, které snižují aktivitu revmatického onemocnění, souvisejí také s poklesem výskytu kardiovaskulárních příhod.

Cílem této studie bylo zhodnotit lipidový profil a oxidativní stres u dětí a dospívajících s JIA léčených po dobu 1 roku etanerceptem. Zařazeno bylo 30 dětí (22 dívek, průměrný věk 12,3 roku), u nichž byla indikována léčba etanerceptem z důvodu JIA. Při vstupu do studie a po 6 a 12 měsících byla vyšetřena hladina C-reaktivního proteinu (CRP), sedimentace erytrocytů, lipidový profil a hladiny prozánětlivých cytokinů TNF-α, interleukinu-1ß, IL-6 a interferonu γ ve vzorcích odebrané krve a marker oxidativního stresu 8-isoprostaglandin F2α ve 24hodinovém vzorku moči. Aktivita choroby byla hodnocena pomocí skóre JADAS (Juvenile Arthritis Disease Activity Score).

Po roce léčby bylo zjištěno významné snížení aktivity choroby, pokles zánětlivých parametrů i prozánětlivých cytokinů (všechna p ≤ 0,001). Kromě toho byl zjištěn pokles hladiny celkového cholesterolu (p ≤ 0,001), LDL-cholesterolu (p = 0,04) a triglyceridů (p ≤ 0,001), aniž by došlo k poklesu HDL-cholesterolu.

Toto příznivé ovlivnění lipidového profilu u dětí s JIA při léčbě etanerceptem naznačuje, že by tento lék mohl snižovat riziko aterosklerózy těchto pacientů.

(zza)

Zdroj: De Sanctis S., Marcovecchio M. L., Gaspari S., et al. Etanercept Improves Lipid Profile and Oxidative Stress Measures in Patients with Juvenile Idiopathic Arthritis. J Rheumatol. 2013 Apr 1. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se