Co přináší kardiovaskulární onemocnění a deprese při revmatoidní artritidě?

1. 6. 2009

Revmatoidní artritidu (RA) doprovázejí častěji než v běžné populaci kardiovaskulární choroby. Pacientům s tímto chronickým zánětlivým onemocněním se nevyhýbá ani deprese.

Revmatoidní artritidu (RA) doprovázejí častěji než v běžné populaci kardiovaskulární choroby. Pacientům s tímto chronickým zánětlivým onemocněním se nevyhýbá ani deprese. RA ve spojení s těmito komorbiditami znamená větší zátěž pro zdravotnictví jak z finančního hlediska, tak z hlediska objemu vynaložené zdravotní péče.

V rámci studie zaměřené na kvantifikaci ceny a zdravotní péče věnované pacientům s RA a výše uvedenými onemocněními zjistili vědci zajímavé informace, které se vážou ke zdravotnímu stavu a léčbě těchto pacientů. Studie probíhala v USA a bylo do ní zahrnuto 10 298 pacientů s RA. Vědci sledovali vynaložené prostředky na léčbu, podávanou terapii, veškeré komorbidity a mnoho dalších entit.

Stran dalších onemocnění se ukázalo, že pacienti s RA a kardiovaskulárním onemocněním s depresí nebo bez ní signifikantně častěji (p < 0,05) než pacienti se samotnou RA trpěli také systémovým lupusem (SLE), diabetem, hyperlipidemií, astmatem nebo jiným respiračním onemocněním včetně CHOPN a pneumonie/chřipky, osteoartritidou, rakovinou a kongestivním srdečním selháním.

U pacientů s depresí se navíc významně častěji (p < 0,05) vyskytovala také ankylozující spondylitida, fibromyalgie, migréna, generalizovaná úzkostná porucha a panická porucha (ve srovnání s pacienty, kteří měli pouze RA).

Zajímavé výsledky přineslo i srovnání užívané medikace. U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním a/nebo depresí byla významně častěji předepisována narkotická analgetika, kortikosteroidy a antidepresiva. Celkově byl těmto pacientům předepsán větší objem užívaných léků než pacientům se samotnou RA.

Současný výskyt RA a kardiovaskulárního onemocnění, případně deprese také byl spojen s vyšší četností návštěv lékařské pohotovosti a lékařského ošetření celkově včetně častějších a nákladnějších hospitalizací.

(zak)

Zdroj: Joyce AT, Smith P, Khandker R, Melin JM, Singh A. Hidden Cost of Rheumatoid Arthritis (RA): Estimating Cost of Comorbid Cardiovascular Disease and Depression Among Patients with RA. The Journal of Rheumatology 2009;36 (4): 753-756.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se