Charakteristika Sjögrenova syndromu spojeného s revmatoidní artritidou

19. 12. 2013

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejen klouby, ale má i řadu mimokloubních projevů. Sjögrenův syndrom (SS) je chronické autoimunitně podmíněné onemocnění exokrinních žláz, které je charakterizované jejich lymfocytární infiltrací. Pro SS je klinicky typická suchost úst a snížená tvorba slz (xerostomie a xeroftalmie)

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejen klouby, ale má i řadu mimokloubních projevů. Sjögrenův syndrom (SS) je chronické autoimunitně podmíněné onemocnění exokrinních žláz, které je charakterizované jejich lymfocytární infiltrací. Pro SS je klinicky typická suchost úst a snížená tvorba slz (xerostomie a xeroftalmie). SS se může diagnostikovat jako onemocnění primární či sekundární, které je spojeno s jinými onemocněními, nejčastěji typu, jakým je systémový lupus erytematosus či RA.

Práce publikovaná velmi recentně v časopise Rheumatology srovnává primární SS, SS spojený s RA (RA/SS) a RA bez projevů SS. Jednalo se o retrospektivní srovnání charakteristik pacientů. Mezi 509 pacienty s RA bylo nalezeno 74 pacientů s projevy SS (skupina RA/SS). Jako kontrolní skupina bylo do studie zařazeno 187 pacientů s primárním SS.

Pacienti s překryvným syndromem RA/SS měli v této analýze závažnější projevy artritidy ve srovnání s pacienty trpícími pouze RA. Dále bylo pro pacienty s RA/SS charakteristické, že u nich byla pozorována vyšší incidence hematologických abnormit, teplot, vyrážky či častější projevy intersticiálního postižení plic, autoimunního postižení ledvin a jater nebo onemocnění koronárních tepen. V laboratorně měřených nálezech pak byly u pacientů s RA/SS častěji zachyceny protilátky ANA, antiSSA, antiSSB a také pozitivita RF (p < 0,05). Při srovnání pacientů s primárním SS a RA/SS bylo pro skupinu s RA/SS charakteristické, že pacienti byli starší, častěji trpěli artritidou, anémií či postižením plic.

Studie, i když retrospektivní, ukazuje na to, že pacienti s překryvným onemocněním RA/SS mají více komplikací a častější postižení různých systémů. Také aktivita onemocnění se v tomto případě zdá být vyšší dle používaných skóre pro RA či SS.

(eza)

Zdroj: He J., et al. Characteristics of Sjögren's Syndrome in Rheumatoid Arthritis. Rheumatology 2013 Jun; 52 (6): 1084–9; doi: 10.1093/rheumatology/kes374Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se