Čemu dává pacient přednost při výběru chorobu modifikující léčby?

12. 6. 2017

U revmatoidní artritidy existuje řada možností chorobu modifikující léčby. Lékaři mají svá jasně daná kritéria a guidelines, podle kterých nejvhodnější terapeutický postup volí. V ideálním případě by ale při výběru léčby měl aktivní roli hrát i pacient. Čemu dávají pacienti přednost a podle čeho se rozhodují?

Lékař by se měl snažit svým pacientům vyhovět po všech stránkách a při terapii zohledňovat jejich potřeby a přání. Aby to však bylo možné, je nutné je především znát. Skupina německých autorů tedy provedla výzkum, při kterém se pacienti mohli sami rozhodovat, jakou léčbou budou léčeni.

Atributy volby a možné scénáře

1588 pacientů z ambulancí 40 revmatologů po celém Německu bylo prostřednictvím dotazníku požádáno, aby vybrali nejvíce a nejméně preferovanou podobu chorobu modifikující léčby. Nejpočetnější skupinu pacientů tvořily ženy s chorobou trvající méně než 10 let. 63 % z nich mělo zkušenost s injekční formou chorobu modifikující léčby.

Z volených atributů šlo o cestu podání, frekvenci, latenci nástupu účinku, potřebu kombinace s methotrexátem a nežádoucí účinky. Situace s výběrem na základě mnoha atributů simuluje reálné podmínky, ve kterých je vždy třeba zvážit všechna pro a proti. Každý dotazník proto obsahoval 8 různých scénářů.

Výsledné preference

Výsledky vlastně nebyly nijak překvapivé. Způsob podání se ukázal jako nejdůležitější hledisko: největší zájem byl o perorální léčbu, kterou jako preferovanou označilo 49 % pacientů. Nejmenší zájem byl o léčbu infuzní, kterou celých 46 % dotázaných označilo za nejhorší možnost.

Druhým nejdůležitějším hlediskem byla nutnost kombinace s methotrexátem − úspěch měly varianty, které přítomnost methotrexátu nevyžadovaly. V pořadí důležitosti pro pacienty pak následovala frekvence podávání, nežádoucí účinky a latence nástupu účinku léku.

Sestavíme-li tedy z těchto údajů nejčastěji preferovaný scénář z hlediska pacientů, je to především perorálně podávaná léčba bez nutnosti užívání methotrexátu.

(pez)

Zdroj: Schiffner-Rohe J., Alten R., Krüger K. et al. Patient preferences in the choice of disease modifying anti-rheumatic drugs. Value Health 2014; 17 (7): A385, doi: 10.1016/j.jval.2014.08.2641.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se