Blokátory TNF-α jsou přínosem v léčbě ankylozující spondylitidy: metatanalýza randomizovaných studií

19. 12. 2013

Metaanalýza 18 randomizovaných klinických studií s blokátory TNF-α v léčbě ankylozující spondylitidy (AS) u dospělých pacientů ukázala jejich dobrou účinnost při zmírňování příznaků a příznivý bezpečnostní profil.

Metaanalýza 18 randomizovaných klinických studií s blokátory TNF-α v léčbě ankylozující spondylitidy (AS) u dospělých pacientů ukázala jejich dobrou účinnost při zmírňování příznaků a příznivý bezpečnostní profil.

Biologické léky, jejichž účinek je zaměřen na tumor necrosis factor α (adalimumab, certlizumab, etanrecept, golimumab a infliximab), představují terapeutickou alternativu u pacientů s AS s vysokou aktivitou choroby i při léčbě nesteroidními antirevmatiky. Brazilští autoři nedávno publikovali výsledky metaanalýzy studií z databází EMBASE, MEDLINE, Cochrane Controlled Trials Register a LILACS k září 2012. Výběr studií a dat prováděli dva nezávislí zkoušející a v případě neshody třetí zkoušející. Hodnocena byla odpověď na léčbu podle kritérií ASAS 20 (Assessment in Ankylosing Spondylitis), aktivita choroby, fyzická funkceschopnost, pohyblivost obratlů, nežádoucí příhody a vystoupení ze studie. Nebyla zahrnuta žádná studie s certolizumabem.

Významně lepších výsledků u všech hodnocených parametrů účinnosti bylo dosaženo ve skupině pacientů s blokátory TNF-α v porovnání s kontrolní skupinou po 12/14 týdnech i po 24 týdnech. Mezi skupinami nebyly po 12 a po 30 týdnech zjištěny statisticky významné rozdíly z hlediska bezpečnosti ani podílu pacientů s předčasným ukončením studie.

Přestože jsou žádoucí dlouhodobější výsledky, tato metaanalýza ukázala, že adalimumab, etanercept, golimumab a infliximab účinně zmírňují projevy a příznaky axiální složky AS a jsou bezpečnou volbou u dospělých pacientů s vysokou aktivitou choroby i při léčbě nesteroidními antirevmatiky.

(zza)

Zdroj: Machado M. A., Barbosa M. M., Almeida A. M., et al. Treatment of ankylosing spondylitis with TNF blockers: a meta-analysis. Rheumatol Int. 2013 Sep; 33 (9): 2199–213; doi: 10.1007/s00296-013-2772-6. Epub 2013 May 18.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se