Bezpečnost a účinnost kombinace etanerceptu s metotrexátem u pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou

1. 7. 2009

Monoterapie etanerceptem byla schválena pro léčbu polyartikulární juvenilní idiopatické artritidy (JIA). Následující studie německých vědců hodnotí bezpečnost a účinnost kombinace léčby etanerceptem a metotrexátem oproti pouhé monoterapii etanerceptem u pacientů s JIA.

Monoterapie etanerceptem byla schválena pro léčbu polyartikulární juvenilní idiopatické artritidy (JIA). Následující studie německých vědců hodnotí bezpečnost a účinnost kombinace léčby etanerceptem a metotrexátem oproti pouhé monoterapii etanerceptem u pacientů s JIA.

Idiopatická juvenilní artritida

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je chronické onemocnění charakterizované zánětem kloubů. Bolest kloubu, otok a omezení rozsahu pohybu patří mezi hlavní projevy artritidy. Začátek projevů nemoci před dosažením věku 16 let je označen termínem „juvenilní“. Léčba JIA je komplexní.

Hlavním cílem léčby je umožnit dítěti vést co nejnormálnější život a předejít rozvoji nevratného poškození kloubů a dalších orgánů (např. zraku při uveitidě). Terapie je založena na kombinaci podávání léků tlumících zánět a bolest a na metodách fyzikální a pomocné léčby obnovujících a udržujících funkci pohybového aparátu i zařazení dítěte do běžného osobního a školního života.

Provedená studie

Němečtí vědci navrhli svoji studii jako otevřenou a nerandomizovanou, probíhala u pacientů, jejichž choroba v minulosti nedostatečně reagovala alespoň na jeden přípravek ze skupiny chorobu modifikujících léků (DMARDs – disease-modifying antirheumatic drugs). Celkem bylo do studie zahrnuto 722 pacientů s JIA, někteří však museli být kvůli podávání pomalu působících antirevmatik ze studie vyloučeni.

Zbylým 504 pacientům byla podávána kombinace etanercept a metotrexát. Jako kontrolní sloužila skupina sta pacientů, kteří byli léčeni pouze etanerceptem. Účinnost podání byla vypočítána podle pediatrické škály Americké College of Rheumatology pro 30-, 50- a 70% zlepšení (PedACR30/50/70). V průběhu studie byly hlášeny a zaznamenávány všechny nežádoucí účinky.

Výsledky

Po dvanáctiměsíčním průběhu studie bylo porovnáno celkem 55 pacientů z kontrolní skupiny s 376 pacienty léčenými kombinací etanerceptu s metotrexátem. Zbylí pacienti byli z hodnocení vyjmuti pro přerušení léčby. V obou skupinách došlo k signifikantnímu poklesu aktivity onemocnění.

Přesto ale po hodnocení vyšly překvapivé výsledky. Při kombinaci léčiv byl pokles 81% / 74% / 62% a u pacientů s monoterapií etanerceptem 70% / 63% / 45%. V obou skupinách došlo pouze k ojedinělým výskytům nežádoucích účinků. Oba léčebné postupy byly pacienty snášeny srovnatelně.

(kam)

Zdroj: Horneff G. et al.: Safety and efficacy of combination of etanercept and methotrexate compared to treatment with etanercept only in patients with juvenile idiopathic arthritis (JIA): preliminary data from the German JIA Registry, Ann Rheum Dis 2009; 68; 519–525.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se