Ankylozující spondylitida ani léčba inhibitory TNF-α nesnižuje kvalitu spermatu pacientů

18. 4. 2014

Kvalita spermatu mužů s ankylozující spondylitidou (AS) odpovídá jeho kvalitě u zdravých mužů. Léčba inhibitory TNF-α kvalitu spermatu nesnižuje ani při dlouhodobém podávání. Potvrdily to výsledky nedávno publikované norské studie s 65 muži.

Studie byla zaměřena přímo na posouzení vlivu aktivní choroby a podávání inhibitorů TNF-α na kvalitu spermatu mužů s AS. Zařazeno bylo 23 mužů s aktivní AS a 42 zdravých mužů jako kontroly. Analýza spermatu byla provedena podle doporučení WHO z roku 1999. Vzorky byly u pacientů s AS analyzovány před zahájením léčby a po 3, 6 a 12 měsících podávání adalimumabu, infliximabu nebo etanerceptu. Vstupní vyšetření bylo provedeno jen u 20 pacientů, vyšetření po 12 měsících podstoupilo 6 pacientů. Byly porovnány výsledky vyšetření jednotlivých odběrů u stejného pacienta a výsledky pacientů s věkově odpovídajícími kontrolami.

Při vstupním vyšetření byla u 9 % pacientů s AS zjištěna oligozoospermie. Analýza vzorků odebraných během léčby neukázala žádné významné rozdíly v kvalitě spermatu v porovnání se vstupním vyšetřením. Rozdíly v kvalitě semene nebyly pozorovány ani při porovnání pacientů se zdravými muži. V kontrolní skupině byl dokonce zjištěn vyšší podíl nepostupujících a imobilních spermií a větší počet atypií hlavy a bičíku spermií.

Tato studie prokázala, že aktivní AS ani antiTNF léčba trvající až 12 měsíců nemá nepříznivý dopad na kvalitu spermatu pacientů.

(zza)

Zdroj: Micu M. C., Micu R., Surd S.,  et al. TNF-α inhibitors do not impair sperm quality in males with ankylosing spondylitis after short-term or long-term treatment. Rheumatology (Oxford). 2014 Mar 5. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se