Bezpečnost desloratadinu u alergické rinitidy

4. 6. 2015

Desloratadin je biologicky aktivní metabolit antihistaminika druhé generace loratadinu. Používá se k léčbě alergických onemocnění, mimo jiné i alergické rinitidy. Desloratadin je biologicky aktivní metabolit antihistaminika druhé generace loratadinu. Používá se k léčbě alergických onemocnění, mimo jiné i alergické rinitidy.

Desloratadin je biologicky aktivní metabolit antihistaminika druhé generace loratadinu. Používá se k léčbě alergických onemocnění, mimo jiné i alergické rinitidy.

Autoři studie publikované v časopise Expert Opinion on Drug Safety, který se věnuje problematice bezpečnosti léčiv a jejich nežádoucím účinkům, se ve své práci zaměřili právě na bezpečnost tohoto léku. Podrobnou rešerší databáze Medline vyhledali preklinické i klinické studie věnující se bezpečnostnímu profilu desloratadinu.

Výsledky jejich metaanalýzy ukazují, že bezpečnostní profil desloratadinu je podobný jako u ostatních antihistaminik druhé generace. Desloratadin je vysoce selektivní pro histaminové H₁-receptory, nepřestupuje přes hematoencefalickou bariéru a má minimum nežádoucích účinků (včetně velmi malé úrovně sedace). Bezpečnost i tolerance této léčby je výrazně lepší než u antihistaminik první generace.

Desloratadin je bezpečný a dobře tolerovaný, nemá zásadní nežádoucí účinky na centrální nervovou soustavu nebo kardiovaskulární systém a má nízký potenciál k lékovým interakcím.

(epa)

Zdroj: González-Núñez V., Valero A., Mullol J. Safety evaluation of desloratadine in allergic rhinitis. Expert Opin Drug Saf. 2013 May; 12 (3): 445–53. doi: 10.1517/14740338.2013.788148. Epub 2013 Apr 11.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se