Zkušenosti s Aromasinem u obézních žen s karcinomem prsu

19. 3. 2014

Obézních žen s karcinomem prsu celosvětově přibývá a bohužel mají obecně horší prognózu přežití. Předpokládá se, že velký vliv na léčbu má inzulinová rezistence. Proto je třeba hledat vhodnou léčbu i pro tuto širokou znevýhodněnou skupinu nemocných.

Aromasin v léčbě karcinomu prsu

V léčbě nemocných s metastazujícím karcinomem prsu s pozitivním hormonálním receptorem (HR+) se ukázalo, že reagují na léčbu inhibitory aromatázy. Jedním z těchto léků je právě exemestan v perorální formě (Aromasin).

Studie u žen s obezitou

V rámci publikované studie (fáze 1) byly sledovány nemocné s generalizovaným karcinomem prsu po menopauze, s obezitou, ale bez diabetu. Užívaly Aromasin v kombinaci s antidiabetiky, konkrétně metforminem a rosiglitazonem. Tyto dva léky zlepšují inzulinovou rezistenci, mají souvislost s redistribucí tělesného tuku a mají inhibiční vliv na buňky karcinomu prsu. Bylo vybráno 20 žen, jejichž střední hodnota BMI byla 33. Celkem u 19 žen byly na začátku léčby prokázány kostní či viscerální metastázy, u jedné ženy se jednalo o generalizaci do měkkých tkání. Účinnost léčby byla výborná, nejčastěji docházelo k nežádoucím účinkům závažnosti stupně 1–2, zejména s projevy gastrointestinálními. Výsledkem léčby byla u šesti pacientek stabilizace nemoci (SD – 30 %) po dobu 6 měsíců a déle.

Závěr

V populaci narůstá výskyt karcinomu prsu u žen s obezitou a nadváhou. Tato studie potvrdila, že léčba Aromasinem v kombinaci s antidiabetiky je účinná stejně jako u jiných žen. Velmi dobrá byla i snášenlivost těchto léků. Nejčastěji byly pozorovány jen mírné nežádoucí účinky, obvykle charakteru nevolnosti či průjmu.

(jakr)

Zdroj: Esteca F. J. et al: Phase I trial of exemestane in combination with metformin and rosiglitazone in non-diabetic obese postmenopausal women with hormone receptor-positive metastatic breast cancer. Cancer Chemotherapy and pharmacology, Jan 2013; 71 (1): 63–72Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se