Kuriózní nález v močovém měchýři

29. 9. 2017

V jedné italské nemocnici zaznamenali před nedávnem velmi zajímavý případ. Jednalo se o pacienta s dysurií a konkrementem v močovém měchýři. Nebyl to ale jen tak ledajaký konkrement.

Popis případu

71letý muž vyhledal lékaře pro rekurentní infekce močových cest s těžkou dysurií a bolestí močového měchýře. Po Milesově operaci, kterou prodělal v roce 2008 pro rektální karcinom, se u něj rozvinul hypokontraktilní močový měchýř a potíže s mikcí. Na začátku byla prováděna intermitentní katetrizace, později vystřídaná dlouhodobou katetrizací 18F Folleyovým katétrem. Ten jednou měsíčně vyměňovala speciálně vyškolená sestra.

Fyzikální vyšetření pacienta bylo normální, systémové parametry v normě. Katétr byl in situ, vyšetření per rectum nebylo možné pro jeho uzávěr po operaci. Kolostomie měla normální vzhled i funkci, jizva po laparotomii byla zhojená a klidná. Ultrazvukové vyšetření ukázalo sníženou kapacitu močového měchýře s viditelným dvoucentimetrovým konkrementem. Prostata měla malý objem (2 ml) a obsahovala četné kalcifikace.

Kultivace moči ukázala přítomnost Enterobacter cloacae ve velké kvantitě (> 106 CFU/ml). Sérová hladina PSA činila 1,1 ng/ml.

Cystolitotripse s endoskopickou resekcí malé prostaty byla provedena v červenci 2016. Překvapením však byl vzhled konkrementu − jednalo se o trichobezoár obalený krystaly, tedy kuličku z chlupů/vlasů.

Trochu zvláštní náhoda

Autoři studie provedli rešerši a zjistili, že urocystolitiáza nasedající na cizí těleso je sice vzácná (0,8 %), ale nikoliv nemožná. Dokonce už byl publikován podobný případ, kdy byl trichobezoár přítomen v močovém měchýři dlouhodobě katetrizované třicetileté ženy se spina bifida. Jinak se ovšem u člověka trichobezoáry nacházejí téměř výlučně v trávicím traktu v souvislosti s psychiatrickým onemocněním.

Nastala tedy logická otázka: Jak se do močového měchýře chlupy/vlasy dostaly? Autoři usuzují na technickou chybu (nedbalost) při katetrizaci nebo špatnou přístupnost zevního ústí močové trubice při nesprávné poloze pacienta. Je to ovšem tak snadno uvěřitelné, obzvlášť u muže, který má dlouhou a úzkou uretru?

(pez)

Zdroj: Cindolo L., Bada M., Bellocci R. et al. “Hair in the bladder”: an unusual finding. J Endourol Case Rep 2017; 3 (1): 28−30, doi: 10.1089/cren.2017.0012.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se