Líbání selektivně snižuje tvorbu alergenspecifického IgE u atopiků

14. 5. 2019

Zvýšený stres během časného dětství podporuje rozvoj alergie. Naopak relaxace a smích  nebo poslech Mozartovy hudby tlumí alergické reakce a snižuje tvorbu alergenspecifického IgE. Mateřské polibky vedou u zdravých dětí k relaxaci. Partnerské polibky snižují u atopických jedinců intenzitu alergických kožních reakc

Inzerce

Zvýšený stres během časného dětství podporuje rozvoj alergie. Naopak relaxace a smích nebo poslech Mozartovy hudby tlumí alergické reakce a snižuje tvorbu alergenspecifického IgE. Mateřské polibky vedou u zdravých dětí k relaxaci. Partnerské polibky snižují u atopických jedinců intenzitu alergických kožních reakcí.

Autor uváděné studie zkoumal vliv líbání na tvorbu alergenspecifického IgE a cytokinů u atopiků. Studie se zúčastnilo 24 pacientů ve věku 22–34 let s mírnou formou atopického ekzému a 24 pacientů s mírnou alergickou rýmou. Alergie byla u všech potvrzena laboratorním stanovením specifického IgE v séru.

V době studie pacienti neužívali žádné léky. Byli vyzváni, aby se za zvuků příjemné hudby po dobu 30 minut líbali se svými partnery. Před líbáním a po něm jim byla odebrána krev, z ní byly separovány mononukleární leukocyty, které byly potom dále kultivovány in vitro a stimulovány odpovídajícími alergeny. V supernatantech kultur byly potom stanoveny hladiny cytokinů a alergenspecifického IgE. Kontrolní měření byla prováděna poté, co pacienti opět po dobu 30 minut byli se svými partnery, ale nesměli se líbat, pouze se objímali.

Líbání statisticky významně snížilo tvorbu alergenspecifického IgE a ovlivnilo tvorbu cytokinů ve smyslu vyšší tvorby protialergických cytokinů. Líbání tedy může napomoci ke zmírnění alergických příznaků a může snížit tvorbu alergenspecifického IgE. Výsledky studie podpořily již dříve známá pozorování o vlivu emocí na imunitní systém a alergická onemocnění.

(van)

Zdroj: Kimata, H., J Psychosom Res, 2006, 60, 545–547.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×