David Školoudík, Daniel Šaňák et al. Rekanalizační terapie akutní ischemické cévní mozkové příhody.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2014; 60(2): 177
Kategorie: Z odborné literatury

1. vydání. Maxdorf: Praha 2013. 350 stran. ISBN 978-80-7345-360-2.

Autoři publikace docent D. Školoudík a docent D. Šaňák spolu s širokým multioborovým autorským kolektivem přinášejí velmi komplexní publikaci zabývající se problematikou akutních ischemických příhod. Poskytuje ucelený přehled současných možností léčby a diagnostiky.

V úvodní části nalezneme kapitoly o etiopatogenezi, anatomii cévního zásobení mozku. Zvláštní kapitola je věnována kolaterálnímu cévnímu systému, který je jedním z klíčových faktorů úspěchu rekanalizační terapie.

Další části jsou již věnovány samotné rekanalizační léčbě. Je zde podrobně popsána patofyziologie hemostázy a fibrinolytického systému, typy fibrinolytik a mechanizmus jejich účinku. Jsou popsány současné možnosti farmakologické trombolýzy – systémová, intraarteriální i jejich kombinace. Je zmíněna i následná sekundární prevence. Velmi detailní kapitola je věnována samotné mechanické rekanalizaci mozkových tepen. Jsou popsána všechna v minulosti i současnosti používaná instrumentária, výsledky publikovaných studií. Samostatná kapitola je věnována sonotrombolýze, mezi jejíž světové průkopníky docent Školoudík patří.

Poslední část knihy je věnována speciálním nozologickým jednotkám, jako jsou okluze vnitřní karotidy, disekce mozkových tepen a trombózy mozkových splavů. Závěr knihy patří základům neurointenzivní péče o nemocné s akutní ischemií mozku s praktickými postupy péče o pacienta na iktové jednotce.

Kniha je psána čtivým a srozumitelným jazykem, je velmi přehledně organizována. Umožňuje na jedné straně zabývat se problematikou cévní mozkové příhody velmi podrobně, na druhé straně svými tipy a shrnutími využití v denní klinické praxi. Na vynikající úrovni je obrazová dokumentace od ukázek zobrazovacích metod po přehledná schémata neurovaskulární anatomie, dále také obsahuje většinu používaných klasifikačních škál pro hodnocení klinického stavu nemocných či radiodiagnostiku. Všechny kapitoly jsou dokumentovány i zajímavými kazuistikami svědčícími o rozsáhlých vlastních zkušenostech autorského kolektivu. Kniha bude výborně sloužit všem, kteří se chtějí zabývat cévními mozkovými příhodami jako studijní materiál i jako každodenní pomocník v péči o pacienty.

prim. MUDr. Daniel Václavík

daniel.vaclavik@vtn.agel.cz

Neurologické oddělení Vítkovické nemocnice, a.s.

nemocnicevitkovice.agel.cz

Doručeno do redakce dne 9. 2. 2014


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Omluva

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2014 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Svět praktické medicíny 1/2024 (znalostní test z časopisu)
nový kurz

Koncepce osteologické péče pro gynekology a praktické lékaře
Autoři: MUDr. František Šenk

Sekvenční léčba schizofrenie
Autoři: MUDr. Jana Hořínková

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Význam metforminu pro „udržitelnou“ terapii diabetu
Autoři: prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se