Úvodní slovo


Autoři: A. Šmahelová
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2010; 56(4): 267
Kategorie: 11. celostátní diabetologické sympozium „Diabetes a angiologie“
, Hradec Králové, 5.– 6. června 2009

Vážené dámy a pánové, kolegyně a kolegové,

ačkoliv je obor diabetologie u nás etablován již několik desítek let, stále hledáme cesty, jak jeho pozici obhájit. Domnívám se, že není pochyb o tom, že jde o obor, který pojímá medicínu v širokých souvislostech. Jistě je významným dílčím oborem interny, ale problematikou diagnostiky a léčby komplikací přesahuje široce rámec vnitřních nemocí. Diabetolog by měl fungovat jako skutečný specialista, tedy řešit problémy, které již nejsou v kompetenci praktického lékaře či internisty. Současně by měl být tím, kdo určuje primárně základní strategii léčby u nově diagnostikovaného diabetu a poskytuje konziliární vyšetření.

Soubor přednášek, převedený do tištěné formy, který dostáváte v letošním 4. čísle časopisu Vnitřní lékařství, je jistě možno považovat za další důkaz rozsáhlosti a mezioborového prolínání diabetologie, k nimž dochází „díky“ komplikacím léčené komplexní metabolické poruchy. To, že přednášky ze sympozia nekončí pouhou prezentací či abstraktem, ale jsou otištěny v renomovaném odborném časopisu, je zásluhou jeho šéfredaktora primáře MU Dr. Petra Svačiny. Dovolte, abych mu –  tak jako každý rok –  za jeho pomoc poděkovala. Není jistě náhoda, že v záplavě mnoha odborných časopisů, ať již založených v novém režimu před 20 lety nově nebo s dlouhou historií, časopis Vnitřní lékařství představuje dlouhodobou tradici i trvající kvalitu. Jistě i proto se stále těší přízni odborné veřejnosti.

Za téma 11. diabetologického sympozia jsem zvolila problematiku cévních onemocnění u diabetiků. Ucelený systém postgraduálních přednášek tak zahrnul patogenezi cévního postižení u diabetu, průběh, prevenci, ale i vyšetření a léčbu cévních komplikací u diabetiků i tematiku vztahující se k orgánovému postižení diabetiků jako vyústění cévního postižení. Tyto přednášky přináší číslo Vnitřního lékařství, které se vám dostává do rukou.

Dámy a pánové, pro tento rok připravuji na dny 4. a 5. června 2010 opět v Hradci Králové již 12. celostátní diabetologické sympozium se zaměřením na společné problémy diabetologie a gastroenterologie, na které vás již dnes srdečně zvu.

doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D.
www.fnhk.cz
e-mail: smahelov@lfhk.cuni.cz

Doručeno do redakce: 3. 1. 2010


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 4

2010 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se