Imunodeficitní myš jako model pro studium leukemií


Immune-deficient mouse asa model for the study of leukaemias

Experimental models of human leukaemias are used in attempts to reconstruct events that occur inpatients with this cancer. Although in vitro systems provide a wealth of information about the cellularand molecular biology of leukaemic cells, they are inadequate for studies that address the complexitiesof human leukaemia and experimental treatment of this disease. Since the late 1960s, athymic nudemice have provided an opportunity to study xenografted human leukaemia in vivo. Recently, thesuccessful engraftment of human haematopoietic cells into various immune-deficient mice offers anapproach to study human haematopoiesis and leukaemia. The goals of this review are to discuss howmouse models have been utilized to study human leukaemia, and to provide an assessment of thestrengths and limitations of mouse models.

Key words:
immune-deficient mouse, leukaemia, SCID mouse, xenograft


Autoři: M. Doubek 1;  K. Řeháková 2;  P. Scheer 2;  J. Doubek 2;  J. Mayer 1
Působiště autorů: Interní hematoonkologická klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a FN Brno, 2Ústav fyziologie a patofyziologie Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity, Brno 1
Vyšlo v časopise: Transfuze Hematol. dnes,, 2004, No. 4, p. 149-153.
Kategorie: Články

Souhrn

Kpoznání chování lidských leukemií se používají různé experimentální modely.Nicméně jde předevšímo modely in vitro, které sice poskytují kvalitní informace o buněčné a molekulární biologii, ale jsounedostatečné pro studium leukemií v celé jejich komplexnosti, a také pro studium experimentální léčbytěchto nemocí. Od konce šedesátých let je k dispozici athymická nude myš, která poprvé umožnilastudium xenotransplantovaných lidských leukemických buněk. V současnosti máme k dispozici několikmodelů, které umožňují analyzovat buňky lidské krvetvorby transplantované imunodeficitní myši.Cílem tohoto přehledu je diskutovat možnost využití myších modelů pro poznání lidských leukemií,zmínit jejich přednosti i omezení.

Klíčová slova:
imunodeficitní myš, leukemie, SCID myš, xenotransplantace

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství Onkologie

Článek vyšel v časopise

Transfuze a hematologie dnes


2004 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se