Detekce infekce HIV u dárců krve


Detection of HIV Infection in Blood Donors

The author discusses contemporary diagnostic possibilities of HIV infection in blood donors. Shementions the advantage of using dual tests for the concurrent detection of the HIV p24 antigen and HIVantibodies. These tests can shorten the immunological window period before seroconversion by some5 - 7 days. A similar effect is produced by detection of HIV viral RNA implemented by the method of thepolymerase chain reaction (PCR), which is however economically, technically and as regards staff verypretentious. In reflections on the introduction of PCR into practice of the transfusion service it isimportant to evaluate all these aspects incl. the epidemiological background in the Czech Republicwhere the prevalence of HIV/AIDS is still very low (48.1 cases per million population).

Key words:
blood donors, HIV/AIDS, HIV antibodies, HIV antigen p24, HIV RNA, PCR


Autoři: M. Brůčková
Působiště autorů: Státní zdravotní ústav, Národní referenční laboratoř pro AIDS
Vyšlo v časopise: Transfuze Hematol. dnes,, 2001, No. 1, p. 0.
Kategorie: Články

Souhrn

Po historickém přehledu jsou v práci diskutovány současné možnosti diagnostiky HIV infekce u dárcůkrve a krevních složek. Kromě testů na přítomnost specifických HIV protilátek se nabízí možnostsoučasného testování protilátek a HIV antigenu p24, který se v periferní krvi objev uje dříve nežprotilátky. Akutní fáze HIV infekce by se s pomocí těchto duálních testů mohla zachytit ještě předsérokonverzí a „imunologické okno“ by se tak mohlo zkrátit o 5 - 7 dnů. Tento přístup by mohl býtrealizován bez větších problémů na rozdíl od některých molekulárně biologických testů pro detekciHIV virové RNA, kterou lze rovněž prokázat dříve než dojde k sérokonverzi. Průkaz HIV virové RNAje založen na technice polymerázové řetězové reakce (PCR) a je ekonomicky, technicky i personálněvelmi náročný. Při úvahách o jeho zavádění do praxe transfuzní služby je nutno hodnotit všechny tytoaspekty včetně epidemiologické situace a doposud nízké prevalence HIV/AIDS v ČR (48,1 případů namilion obyvatel). V práci jsou uvedeny některé výsledky získané při testování HIV protilátek u dárcůkrve v ČR.

Klíčová slova:
dárci krve, HIV/AIDS, HIV protilátky, HIV antigen p24, HIV RNA, PCR

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Hematologie Interní lékařství Onkologie

Článek vyšel v časopise

Transfuze a hematologie dnes


2001 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se