IV. Konference Integrovaného záchranného systému, Karlovy Vary 2017.


Vyšlo v časopise: Soud Lék., 63, 2018, No. 2, p. 19
Kategorie: Zpráva ze sjezdu

Již počtvrté se dne 14. 11. 2017 v Karlových Varech v Parkhotelu Richmond konala Konference Integrovaného záchranného systému. Letos již za hojnější účasti zástupců ze soudního lékařství a prof. Hirt byl poprvé i odborným garantem celé akce. Konference měla 3 hlavní témata alkohol, pády a oheň a příspěvky ukázaly, kolik mají právě alkohol, pády i oheň v práci složek IZS společného. Konference byla půldenní a celkem bylo předneseno 15 příspěvků. Podle dlouhá léta ověřených zkušeností, mezioborová akce je vždy přínosná pro všechny zúčastněné.

Hned první přednáška prvního bloku s tématem „Alkohol” patřila soudnímu lékařství. Prof. Hirt v přednášce s názvem: „Alkohol a jeho konzumace od antiky po současnost“ seznámil posluchače s historickým náhledem na konzumaci alkoholu od dávné historie až po dnešek. Na něho volně navazovaly přednášky z pohledu Celní správy, i z pohledu bezpečnosti přechovávání ethanolu v množství přesahujícím řádově desítky tun uprostřed města, což byla přednáška ing. Petra. Mgr. David Peřan, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS hl. města Prahy seznámil auditorium s výsledky analýzy, která měla odpovědět na otázku, jak moc je ZZS hl. města Prahy zatěžována pacienty v souvislosti s požitím alkoholu.

Druhý přednáškový blok měl téma „Pády”. MUDr. Jana Kubalová, náměstkyně ředitele ZZS JmK a předsedkyně lékařské komise Českého horolezeckého svazu ve svém příspěvku vyvrátila letitý mýtus tradovaný z Insbrucku roku 1972, že při poskytování první pomoci člověku visícího po zachyceném pádu v postroji, jej nepokládáme do horizontální polohy, ale pozvolna se polohuje v řádu desítek minut ve snaze předejít embolii. Tento mýtus zná naprostá většina lezců, což potvrdilo i rychlé hlasování v publiku. Jak překvapující proto byla informace, že postup je zcela opačný. Účinná záchrana spočívá v co nejrychlejším uvedení pacienta do horizontální polohy, aby došlo k obnovení krevního oběhu. Psycholog HZS Karlovarského kraje kpt. PhDr. Michal Černík, velmi zajímavým způsobem prezentoval, jak mnoho mají společného pády fyzické a psychické. „Každý máme své psychické dno jinak hluboké, ale návod k tomu, jak se od pomyslného dna odrazit je pro všechny stejný“. Všeobecně známý výrok Friedricha Nietzscheho „Co mě nezabije, to mě posílí“, dnes začíná brát vážně i moderní psychologie s tím, že ne každá krize musí být destruktivní. Psychický pád je i příležitostí být lepším člověkem. O možnosti nepředvídatelnosti nebezpečí pádů i z malých výšek přesvědčila posluchače vedoucí lékařka odd. Emergency Karlovarské krajské nemocnice MUDr. Dagmar Märzová. Doložila, že ani pády z výšek v řádech desítek centimetrů nelze podceňovat.

PA 2018/2 obr15
PA 2018/2 obr15

PA 2018/2 obr16
PA 2018/2 obr16

Téma posledního bloku bylo „Oheň”. Zde zcela bezkonkurenčním způsobem zazářil se svým příspěvkem s názvem „Inferno - útok plynem“ MUDr. Igor Dvořáček natolik brilantním a hrůzu vyvolávajícím podáním, že i otrlí záchranáři a hasiči poposedávali nervózně na židlích. Celou konferenci uzavřel Mgr. Tibor A. Brečka z ČVUT v Praze, tajemník Křesťanské policejní asociace. Profesí psycholog, posláním kněz. Kdo jiný by byl nepovolanější k jakémusi duchovnímu shrnutí celého programu. Ve svém vystoupení proto zdůraznil význam síly motivace záchranářů, zdravotníků a policistů k výkonu jejich náročného povolání. Kladl přítomným na zřetel, aby nepodcenili význam péče o sebe sama, o svou psychohygienu, aby nepodceňovali ty nejvšednější jednoduchosti, jež dodávají pohodu i sílu jít dál. Konal tak při obrázcích Josefa Lady, z nichž dýchá ona prostota všedních věcí a na které nesmíme zapomínat – rodina, blízcí, nedělní bábovka či procházka krajinou.

prof. MUDr. Miroslav Hirt, CSc.

plk. Ing. Oldřich Volf, Ph.D.


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×