Zpráva z XXV. Ostravských dnů forenzních věd


Vyšlo v časopise: Soud Lék., 63, 2018, No. 2, p. 22
Kategorie: Zpráva ze sjezdu

XXV. Ostravské dny forenzních věd se konaly tradičně v hotelu Sepetná na Ostravici ve dnech 18. - 20. 10. 2017. Netradiční však byla forma odborného semináře, a to na téma úrazy elektrickým proudem.

Ve středu 18. 10. večer zasedal výbor Společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie (zápis na http://www.soudnilekarstvi.cz/wp-content/uploads/2014/04/Zápis-č.-17-ze-schůze-výboru-18.10.2017-v-Ostravici.pdf). Zároveň a následně probíhalo posezení v Kolibě, tentokrát v duchu světa skautek, skautů a ostatních přátel přírody (Kam ti pořadatelé na ty nápady chodí?)

Odborný program ve čtvrtek 19. 10. 2017 naplnily vyzvané přednášky týkající se znaleckého posuzování jediného případu úrazu elektrickým proudem. Byly předneseny a v diskusi rozebrány znalecké posudky v oboru zdravotnictví odvětví soudní lékařství (provedené pitvy a posudky znalců přibraných orgánem činným v trestním řízení, posudky na vyžádání obhajoby, ústavní znalecký posudek na vyžádání soudu), odvětví toxikologie, psychologie a psychiatrie a v oboru elektrotechnika.

V pátek byl program věnován především kazuistikám týkajícím se soudnělékařského posuzování úrazu elektrickým proudem. Z této řady se vymykala sdělení policejních expertů. Nejzajímavějšími prezentacemi byly mikroskopické změny kůže v místě jednoznačného místa vstupu elektrického proudu s pouze minimálním protažením jader bazální vrstvy epidermis a zahřátí vody fungujícím vysoušečem vlasů po vhození do vody ve vaně a z toho plynoucí tepelné změny na těle zemřelého.

Kromě toho si účastníci užily čtvrteční společenský večer i volné chvíle v krásné přírodě Beskyd i v Relaxcentru hotelu. Náš dík patří pořadatelům v čele s MUDr. Margitou Smatanovou, Ph.D. a celému kolektivu ÚSL FN Ostrava přednosty MUDr. Igora Dvořáčka Ph.D.

Doc. MUDr. František Vorel, CSc.


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×