Překlad knihy Schein´s Common Sense Emergency Abdominal Surgery – Urgentní břišní chirurgie


Autoři: P. Pafko
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2012, roč. 91, č. 4, s. 240.
Kategorie: Recenze

Kolektiv překladatelů vedených profesorem Alexandrem Ferkem přeložil Scheinęs Common Sense Emergency Abdominal Surgery a nakladatelství Grada ji vydalo pod názvem Urgentní břišní chirurgie. V jedné větě lze zahrnout vše. Výborný počin!

Na trh se dostala publikace shrnující zkušenosti dr. Scheina, který přizval ke spolupráci několik svých kolegů. Dílo se liší od všech ostatních zabývajících se náhlými příhodami břišními tím, že se autor neutápí v odkazech na literaturu, ale prezentuje svůj vlastní názor opřený o osobní zkušenost.

Kniha je psána živě, doplněna veselými obrázky a poučnými citáty, pomocí kterých chce autor fixovat v čtenáři některé základní myšlenky. Na 410 stranách je probrána beze zbytku celá urgentní břišní chirurgie. Recenzent by knihu doporučoval jako povinnou literaturu všem chirurgům, kteří do oboru vstupují a připravují se na atestaci. Starším může posloužit jako praktická pomůcka při nočních službách, kdy ne vždy mají vedle sebe někoho, s kým se mohou poradit.

Forma textu je jednoduchá. Autor čtenáři tyká a radí mu, jak postupovat. Důležitá sdělení jsou graficky zvýrazněna.

V obecné části je například probrána problematika zobrazovacích metod, podávání antibiotik, racionálních diagnostických postupů a další. Speciální část pokrývá všechny klasické náhlé příhody břišní. Čtenář najde navíc návod, jak postupovat při urgentních stavech anorekta, u pacientů s AIDS, s penetrujícím či tupým poraněním břicha, u urgentních stavů u dětí a ruptury aneuryzmatu aorty. Pozornost je věnována břišnímu kompartment syndromu, různým způsobům uzávěru dutiny břišní a problematice břišních drénů.

Neméně zajímavá je část textu věnována stavu po operaci. Zde najde čtenář informace o pooperačním ileu, nitrobřišních abscesech, střevních píštělích, dehiscenci laparotomie, pooperačním krvácení i úloze laparoskopie.

Snaha autora pomoci začínajícímu či v problémech se nacházejícímu chirurgovi je pozoruhodná. V době, kdy mnozí tají své adresy, aby nebyli obtěžováni, uvádí v závěru knihy svou internetovou adresu, na které by žadateli o radu nepochybně poradil. To se ale pravděpodobně nestane, protože kniha je „excelentní kuchařkou“, podle které se dá i při menších zkušenostech postupovat.

Schein M, Urgentní břišní chirurgie. Praha, Grada 2011

Schein M, Schein’s Common Sense Emergency Abdominal Surgery, 2nd Edition, Springer-Verlag Berlin and Heidelberg GmbH & Co, 2004.

Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.

Podolská 10

140 00 Praha

e-mail: pavel.pafko@fnmotol.cz


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se