Životní jubileum


Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2007, roč. 86, č. 9, s. 507.
Kategorie: Monotematický speciál - Původní práce

Dne 22. 5. 2007 se dožil 90 let MUDr. Alfred Rathauzský, dlouholetý primář chirurgického oddělení bývalého Závodního ústavu národního zdraví ve Zlíně, později transformovaného v současnou nemocnici Atlas.


Dětství prožil v Uherském Hradišti, kde vystudoval gymnázium a po maturitě v roce 1936 byl přijat na lékařskou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně. Uzavření vysokých škol v roce 1939 násilně přerušilo jeho studium medicíny. Zaměstnání u firmy Baťa přivedlo A. Rathauzského do Zlína, kde prožil podstatnou část svého života. Začínal zprvu jako prodavač a pedikér, později byl korespondentem a nakonec vedoucím prodejny v Morkovicích. Je příznačné pro jeho osobu, že na uvedené období, které bylo vzdálené studiu na univerzitě a posléze chirurgické profesi nevzpomínal nikdy zle. Získané zkušenosti z práce s lidmi i mimo medicínu považoval za nenahraditelné a využíval je k jednání s kolegy v chirurgickém týmu, který vedl, a ve vztahu k pacientům. Po skončení druhé světové války dokončil studium medicíny a dne 15. února 1947 byl promován. Od března roku 1947 pracoval 1 rok na chirurgickém oddělení prim. dr. Loutockého a posléze až do roku 1953 u primáře dr. Černoška ve Zlíně. Atestoval z chirurgie a urologie v roce 1953 a tentýž rok nastoupil do Závodního ústavu národního zdraví ve Zlíně. Ústav poskytoval pouze ambulantní péči zaměstnancům průmyslových závodů a prim. Rathauzský se významně zasloužil na vybudování lůžkové části ústavu a stal se prvním přednostou chirurgického oddělení Závodního ústavu národního zdraví.

Jako přednosta chirurgického oddělení pracoval na rozvoji ústavu a byl významnou osobností klinické medicíny ve Zlíně. Pečoval o rozvoj oddělení, které vedl, a sledoval všechny moderní trendy v chirurgii, které se snažil aplikovat do své praxe. AO instrumentarium bylo díky dr. Rathauzskému použito ve Zlíně jako jedno z prvních v republice. Primář dr. Rathauzský měl vytříbenou chirurgickou techniku, neobyčejný cit pro tkáně a schopnost vybrat vždy nejlepší postup při řešení i nejsložitějších chirurgických situací. Měl mimořádný vztah k pacientům. Nesmírně trpělivě se věnoval všem spolupracovníkům, snažil se své umění předat dalším generacím.

Miloval chirurgii, ale našel si čas i ke svým koníčkům, zvláště myslivosti. Uměl se bavit i bavit jiné a byl tak vyhledávaným společníkem. Fandil sportu a se zlínskými fotbalisty cestoval po Čechách i po cizině. Dr. Rathauzský prožívá velmi bohatý život.

Vážený pane primáři, k Vašemu životnímu jubileu za všechny spolupracovníky a žáky Vám přeji zdraví, pohodu, potěšení ze všeho, co máte rád, a aby další léta takového života byla samozřejmostí!

MUDr. Jiří Gatěk, Ph.D.

přednosta chirurgického oddělení

Nemocnice Atlas Zlín


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Dětská chirurgie Dětská urologie Chirurgie cévní Chirurgie hrudní Chirurgie maxilofaciální Chirurgie plastická Chirurgie všeobecná Intenzivní medicína Kardiochirurgie Kardiologie Neurochirurgie Onkologie Ortopedie Popáleninová medicína Protetika Rehabilitace Sestra Traumatologie Urgentní medicína Urologie Student medicíny

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 9

2007 Číslo 9

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Pěnová skleroterapie
Autoři: MUDr. Marek Šlais

White paper - jak vidíme optimální péči o zubní náhrady
Autoři: MUDr. Jindřich Charvát, CSc.

Hemofilie - série kurzů

Faktory ovlivňující léčbu levotyroxinem
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×