E-learningové vzdělávání posudkových lékařů


Vyšlo v časopise: Reviz. posud. Lék., 14, 2011, č. 1, s. 35
Kategorie: Zprávy

Česká lékařská komora v uplynulém roce připravila projekt e-learningového vzdělávání v rámci celoživotního vzdělávání lékařů podle Stavovského předpisu č. 16. Snaží se tak reagovat na aktuální požadavky a potřeby svých lékařů a vychází jim vstříc rozšířením způsobu výuky o další formu zavedením e-learningových kurzů ČLK – Celoživotní vzdělávání lékařů online. V tomto typu vzdělávání spatřuje ČLK obrovský a vysoce efektivní potenciál. E-learningové vzdělávání lékařů doposud stojí v ČR na okraji, proto se snaží ČLK tuto situaci změnit a garantovat tento způsob vzdělávání a prohlubování kvalifikace svým lékařům na všech stupních vzdělání – od absolventů lékařských fakult až po specializovanou odbornost.

Pro obor posudkové lékařství vytvořili pracovníci odboru posudkové služby pod koordinací ředitele MUDr. Bc. R. Čevely, odborného garanta celého kurzu, 17 lekcí jak z obecně právní posudkové problematiky, tak z posudkové činnosti. Absolvování všech kurzů na stránkách ČLK (www.eclk.cz) je bezplatné.

Z hlediska tematického zaměření je však tento vzdělávací projekt zaměřen na všechny lékařské odbornosti a specializace, obory a témata související nebo interdisciplinární, které mohou najít uplatnění v lékařské praxi. Z hlediska úrovně odbornosti by témata měla odpovídat celoživotnímu vzdělávání lékařů – tedy předpoklad vzdělaného a specializovaného odborníka, který se dále rozvíjí ve svém nebo souvisejících oborech v souladu s aktuálními poznatky dnešní medicíny. Každý posudkový lékař má možnost zdarma absolvovat kterýkoliv z nabízených e-learningových kurzů. Každý kurz je ukončen závěrečným testem, po jehož úspěšném vyplnění budou absolventům přiděleny kredity (1 kurz = 2 kredity).

Vedení lékařské posudkové služby sociálního zabezpečení vidí v e-learningovém vzdělávání velký přínos. Přináší jednotné a ucelené informace s možností rychlého ověření vlastních znalostí a absolvování kurzu podle individuálních časových a pracovních možností a bez potřeby úhrad. V současné době, kdy se klade důraz na kvalitu a efektivitu činnosti lékařů posudkové služby sociálního zabezpečení, je vzdělanost a odborná úroveň jednotlivých lékařů předpokladem kvality jejich práce a přínosu pro systémy sociálního zabezpečení.

Zatím lze považovat využívání možností projektu České lékařské komory a e-learningového vzdělávání lékaři posudkové služby za fakultativní. V krátké době však můžeme očekávat, že i pro lékaře pracující v posudkové službě sociálního zabezpečení bude zaveden systém sledování kreditů a tím i naplňování celoživotního vzdělávání podle Stavovského předpisu č. 16.

MUDr. Libuše Čeledová


Štítky
Posudkové lékařství Pracovní lékařství

Článek vyšel v časopise

Revizní a posudkové lékařství


2011 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se