Podpůrné prostředky vyráběné z rostlin a hypertenze


Vyšlo v časopise: Reviz. posud. Lék., 11, 2008, č. 2, s. 60
Kategorie: Aktuality

Následující kazuistika ukazuje, že podpůrné prostředky vyráběné z rostlin, které jsou považovány za neškodné, mohou nejen poškodit zdraví, ale vést i ke zcela zbytečné preskripci léků. Nejde jen o oblíbené výtažky z grapefruitu (které obsahují tytéž účinné látky jako šťáva z grapefruitu a které tedy dokáží vyvolat nebezpečné lékové interakce) nebo „léčivé“ čaje s třezalkou (které naopak snižují biologickou dostupnost řady důležitých léků), ale i o obyčejnou lékořici.

U 67letého muže se po dlouhodobém užívání léčivých bylin s obsahem lékořice vyvinula hypertenze a hypokalémie. Muž užíval léčivé byliny, aby „posílil svůj organismus a zvýšil úroveň energie“. Uvedené byliny obsahovaly 11,3 % kořenu lékořice (Glycyrrhizae uralensis, radix). Než byla objevena hypertenze, dotyčný pacient zkonzumoval 180 mg lékořicové kyseliny denně po dobu 1 roku. Jako antihypertenzivum byl nasazen bisoprolol, avšak výsledek se nedostavil ani po zvýšení dávky tohoto léku. Týden po začátku léčby musel být pacient hospitalizován, neboť TK stoupl na 230/110 mm Hg. Během hospitalizace byla zjištěna mírná hypokalémie 32 mmol/l. Bisoprolol byl vysazen, nasazen byl amlodipin. Následně byl u pacienta prokázán pseudoaldosteronismus vyvolaný lékořicí, který vedl ke zvýšení krevního tlaku a hypokalémii. Pacient vysadil „léčivé“ byliny , což vedlo během 36 hodin ke snížení TK na 140/80 mm Hg a k úpravě kalémie. Protože se jedná již o druhý hlášený případ vzniku hypertenze po lékořici, je zřejmé, že lékořice by měla být brána v potaz jako vyvolávající příčina hypertenze zvláště u pacientů, kde jsou přítomny další znaky hyperaldosteronismu, jako je např. hypokalémie. Problém je, že pacienti si na užívání takových léků při návštěvě lékaře nevzpomenou, nebo je nepovažují za podstatné. Řada lidí je též přesvědčena, že byliny nemohou lidskému organismu škodit, neboť jsou to přírodní léčiva (!). Ostatně, kdo z lidí užívajících léčivé čaje ví, že mezi nimi je i kořen lékořice?

Zdroj: Breidnhardt, T. et al. A hypertensive urgency induced by the continuous intake of a herbal remedy containing liquirice. Journal of Human Hypertension, 2006; 20: p. 465–466.

MUDr. Michal Prokeš


Štítky
Posudkové lékařství Pracovní lékařství

Článek vyšel v časopise

Revizní a posudkové lékařství

Číslo 2

2008 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Citikolin v neuroprotekci a neuroregeneraci – od výzkumu do klinické praxe
nový kurz
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Význam nemocničního alert systému v době SARS-CoV-2
Autoři: doc. MUDr. Helena Lahoda Brodská, Ph.D., prim. MUDr. Václava Adámková

Snímatelné zubní náhrady a fixační krémy
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se