Další přípravek proti kouření


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2011; 91(2): 109
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

New York (USA); PROTEXT: Společnost Pfizer Inc. oznámila, že Národní institut pro zdraví a klinickou kvalitu (National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) ve Velké Británii doporučil preparát Champix (vareniclin) pro využití v rámci Národní zdravotnické služby (National Health Service) pro dospělé kuřáky, kteří se chtějí zbavit závislosti na nikotinu. Kuřáci v Anglii, Walesu a Severním Irsku budou tak mít na výběr další významnou možnost léčby, která by jim měla pomoci přestat s cigaretami.

Závěrečné hodnocení institutu NICE obsahovalo závěr, že vareniclin je „lepší než terapie NRT (terapie nahrazující nikotin) a léčba preparátem bupropion, pokud jde o dosažení trvalé abstinence“, a proto jeho využití při terapii k zastavení kouření bude „pravděpodobně představovat efektivní využití zdrojů Národní zdravotnické služby (National Health Service).“

Toto doporučení znamená, že lidé, kteří chtějí s kouřením opravdu přestat, mají další možnost ve zvolení dalšího přípravku z celé řady klinicky ověřených léčiv,“ řekl Robert West, profesor psychologie zdraví na londýnské univerzitě University College London. „Kuřáci, kteří kombinují léčbu s vhodnou lékařskou podporou, mohou výrazně zvýšit svou šanci, že skončí s kouřením jednou provždy.“

Preparát Champix je prvním novým pomocným přípravkem proti kouření na předpis vyvinutým v tomto desetiletí. Společnost Pfizer objevila a vyvinula preparát Champix jako pomoc pro kuřáky, kteří se chtějí svého návyku zbavit. Preparát působí díky unikátnímu mechanismu, který se zaměřuje na specifický receptor, který na sebe váže nikotin. Preparát Champix by měl oslabit a redukovat naléhavou touhu kuřáků po cigaretě.

Doporučení ve Velké Británii je důkazem účinnosti a cenové dostupnosti preparátu Champix a podpoří lékaře a kuřáky, aby uvažovali o této léčbě jako o nové možnosti, která by jim mohla pomoci přestat s kouřením nadobro,“ řekl MUDr. Jack Watters, viceprezident společnosti Pfizer pro mezinárodní lékařské záležitosti.

Kouření, jako příčina úmrtí, které by se dalo zabránit, má na svědomí pět milionů mrtvých ročně po celém světě. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že ročně náklady na léčbu chorob souvisejících s kouřením představují částku zhruba 500 miliard amerických dolarů.

Léčebný přípravek vareniclin, s ob­chod­ním názvem Chantix (vareniclin) ve Spojených státech amerických, získal v květnu 2006 souhlas americké Komise pro kontrolu potravin a léčiv jako pomocný přípravek pro kuřáky, kteří se chtějí své závislosti zbavit. V Evropské Unii získal Champix marketingovou autorizaci v září 2006, jako podpůrný prostředek pro odnaučení kouření. Pro pacienty, kterým byly předepsány preparáty Champix nebo Chantix, nabízí společnost Pfizer rovněž behaviorální podporu, osobní internetový interaktivní program, který by měl kuřákům pomoci skončit s cigaretami, aniž by museli vynakládat další náklady.

V klinických zkouškách byl vareniclin obecně dobře snášen a počet případů pozastavení léčby byl srovnatelný s placebem. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patřila nevolnost, bolest hlavy, poruchy spánku a změny snů.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 2

2011 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se