Časná repolarizace: jak odlišit od elevace ST na EKG u akutní koronární ischémie


Early repolarization: how could be misinterpreted as an acute coronary ischemia

Early repolarization (ER) represents a normal ECG variant of persistent ST segment elevation. ER has elevated, upward and concave ST segments, notched R and tall, peaked T. It can be misinterpreted as changes consistent with acute coronary ischemia and lead to the potentially harmful invasive procedures. In group of 576 healthy subjects (356 men, 220 women) aged 15–55 years, ER was ascertained in 40 % probands, more in men (m: w = 6:1). ER occurred frequently in younger, slim and fit subjects and people engaged in sports, in physically active blood donors in higher age categories. ECG signs of ER resolve with maximal exercise testing. In doubt, a use of echocardiography to refuse or concern regional wall abnormalities is recommended. Two ECG of patients from cardiologic ambulance are presented. 48 years old marathon runner with asymptomatic right bundle branch block and ST segment elevation has normal outcome of coronarography. 51 years old man with acute coronary ischemia and critical right coronary artery stenosis was subjected to acute percutaneous coronary intervention with stenting, and ECG changes of ST elevation immediately resolved.

Key words:
ST segment elevation, early repolarization, occurrence in healthy persons, acute coronary ischemia


Autoři: V. Zavadilová 1;  J. Šimíček 1,2
Působiště autorů: Ústav fyziologie a patofyziologie, Zdravotně sociální fakulta Ostravské univerzity v Ostravě Přednosta: Prof. MUDr. Zdeněk Jirák, CSc. 1;  Interní oddělení, Vítkovická nemocnice a. s., Ostrava Primář: MUDr. Miroslav Homza 2
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2006; 86(10): 594-595
Kategorie: Diagnostika

Souhrn

Časná repolarizace je fyziologickou variantou EKG, která je známa u nás od sedmdesátých let. Je to zvýšení úseku ST od junkce na sestupném rameni kmitu R, které přechází do vysoké vlny T. Může být zaměněna za obraz akutní ischémie a vést ke zbytečnému invazivnímu vyšetření. V souboru 576 zdravých osob (356 mužů a 220 žen) ve věku 15-55 let byla zjištěna u 40 % probandů, a to šestkrát častěji u mužů. Častěji se vyskytovala u mladších, štíhlých a zdatných osob, nekuřáků a pravidelně sportujících. Vysoký výskyt časné repolarizace v souboru je dán výběrem: vyšetřovanými subjekty byli aktivně sportující studenti, studentky a tělesné aktivní dárci krve ve vyšších věkových skupinách. Časná repolarizace mizí po tělesné zátěži na ergometru do subjektivního maxima. Při pochybách se doporučuje akutní echo srdce se zaměřením na pohyblivost stěn levé komory. Jsou připojeny dvě kazuistiky: 481etý zdravý maratónec s náhodně zjištěnou blokádou pravého raménka a elevací úseku ST s normálním koronarografickým obrazem a dále muž ve věku 51 let s akutním koronárním syndromem při kritické stenóze pravé věnčité tepny, upravené dojedná hodiny po zjištění úspěšnou perkutánní koronární intervencí.

Klíčová slova:
elevace úseku ST, časná repolarizace, výskyt u zdravých osob, akutní koronární ischémie


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 10

2006 Číslo 10

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.