Chirurgická léčba nádorů hlavy a krku - historie a současnost


Autoři: Čoček A.';  Hahn A.';  M. Ambruš 2;  Zahradil J.'
Působiště autorů: 'ORL klinika 3. LF UK a FNKV, Praha, přednosta doc. MUDr. A. Hahn, CSc. 2Radioterapeutická a onkologická klinika 3. LF UK a FNKV, Praha, přednosta doc. MUDr. J. Kovařík, CSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2002; (2): 92-95
Kategorie: Články

Souhrn

Počátky historie chirurgické léčby nádorů hlavy a krku se datují již do období rozvoje celkové anestezie v 19. století. Soudobá moderní onkochirurgie hlavy a krku se však v dnešní podobě rozvíjela hlavně až ve 20. století, zejména po druhé světové válce.Podle dostupné literatury provedl první chordektomii (odstranění hlasivky) v roce 1834 Brauers v Belgii, první vertikální laryngektomii v roce 1851 Buck v New Yorku. Rekonstrukci hrtanu po vertikální laryngektomii, jak ji provádíme dnes, popsal Sedláček v roce 1965. Horizontální supraglotickou laryngektomii v současné podobě popsal v letech 1940-1950 Alonso. Odstranění celého hrtanu (totální laryngektomii) provedl poprvé v roce 1873 Billroth, klasickou totální laryngektomii technikou velmi blízkou dnešní popsal v roce 1890 Sorenson.Rozsáhlé nádory hypofaryngu a krčního jícnu se ve větší míře začaly operovat až ve 20. století, kdy se začala rozvíjet rekonstrukční chirurgie.První standardizovanou blokovou disekcí krčních uzlin popsal v roce 1906 Crile. V šedesátých letech 20. století popsal Bocca princip funkční blokové disekce, v osmdesátých letech pak popsal Lindenberg teorii vztahu mezi postižením krčních uzlin a primárním tumorem. Současné rozdělení blokových disekcí krčních uzlin na úplné a selektivní navrhl Medina (po úpravách přijato jako optimální subkomisí pro klasifikaci krčních disekcí amerického výboru pro otolaryngologii a chirurgii hlavy a krku v roce 1991). Z moderních aspektů onkologie hlavy a krku je zmíněna shuntová chirurgie a hlasové protézy u nemocných po totální laryngektomii a princip tzv. záchovných protokolů, které dávají v některých případech možnost uchránit nemocného před totální laryngektomii.

Klíčová slova:
historie - chirurgická léčba - nádory hlavy a krku - laryngektome - hlasové protézy - záchovný protokol.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař


2002 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se