Slovo úvodem


Autoři: M. Mrázek
Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2007; 11(6): 242

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

jelikož se přiblížil konec funkčního období výboru Sekce asistované reprodukce ČGPS, dovolte, abych se s vámi za výbor SAR na letošním sympoziu IVF v Brně rozloučil a poděkoval za důvěru, kterou jsme od vás dostali. V krátkosti bych si dovolil připomenout některé významnější události, kterých jsme se aktivně účastnili nebo jsme se na nich z větší části podíleli.

Značné úsilí jsme museli vyvinout v době přípravy zákona o asistované reprodukci, který je součástí zákona 227 o výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách. Za významnou pomoc v té době bych chtěl poděkovat těm členům výboru SAR, kteří se spolu se mnou účastnili jednání s poslanci a senátory a podíleli se na tvorbě nové předlohy zákona.

Pro naši asistovanou reprodukci byl rok 2006 významný také tím, že se kongres ESHRE konal v České republice. Jsem rád, že bylo organizační zajištění v pražském Kongresovém centru srovnatelné s jinými obdobnými mezinárodními sympozii, a také mě těší, že v povědomí většiny účastníků kongres zanechal nejen uspokojení z odborného přínosu, ale i milou vzpomínku na příjemnou atmosféru letní Prahy.

Neméně významnou událostí byla příprava a realizace Registru asistované reprodukce SAR ČGPS. Od ledna 2007 se do registru získávají data a věřím, že po několikaleté pauze snad budou opět k dispozici údaje o asistované reprodukci v České republice a budou tak k dispozici ucelené přehledy, které doplní absenci těchto dat doma i v zahraničí.

V dubnu 2007 se na návrh naší odborné společnosti konal v Praze ESHRE workshop Cryobilogy and cryopreservation of human gamets and embryos. Jeho příprava probíhala s mírným zpožděním, ale i přesto vzbudil workshop velký zájem a byl hodnocen velice pozitivně jak účastníky, tak kolegy z organizačního výboru ESHRE.

Asistované reprodukci způsobila značné potíže léková vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR tím, že změnila způsob financování gonadotropinů v IVF a zcela opominula možnost použití gonadotropinů s doplatky. Vyřešit tyto nedostatky se SAR nepodařilo. Iniciativu nakonec převzalo v té době aktivované Sdružení center asistované reprodukce vedené nově zvoleným předsedou, panem Kadlecem. Jeho následující jednání se zdravotními pojišťovnami tento problém úspěšně dořešila a dokonce vyústila v již dlouho očekávané zvýšení úhrad za IVF.

Pro asistovanou reprodukci je významnou událostí nový systém postgraduálního vzdělávání lékařů v oboru reprodukční medicína. Je trochu škoda, že SAR ČGPS byla při přípravě tohoto oboru ze strany IPVZ přehlížena a k navázání určité spolupráce došlo až krátce před prvními atestacemi v květnu 2007.

V současné době probíhají na ministerstvu zdravotnictví jednání v souvislosti s připravovanou implementací evropské direktivy o zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka.Věřím, že jednání, kterých se zúčastnila expertní skupina složená nejen ze členů výboru SAR vyústí v racionální formulaci vyhlášek, které nebudou omezovat činnost center asistované reprodukce v České republice.

Doufám, že letošní IVF sympozium pro vás bude znamenat obohacení nejen po odborné stránce, ale také po stránce společenské. V dalších letech přeji všem hodně pracovních i osobních úspěchů a po volbách v roce 2008 přeji novému výboru, aby si vedl úspěšně ve všech svých aktivitách.

Předseda výboru Sekce asistované reprodukce

MUDr. Milan Mrázek, Ph.D.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 6

2007 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se