In vitro veritas


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2007; 11(6): 239

Jestlipak víte, že nevyšší počet terapeutických cyklů in vitro fertilizace vzhledem k velikosti populace byl v roce 2006 dosažen v Dánsku? Lékaři zde provedli 1 251 cyklů na 100 000 žen fertilního věku, proti 237 léčebným cyklům na 100 000 žen od 25 do 44 let ve Spojených státech amerických. A je Vám známo, že nejvyšší počet center pro léčbu neplodnosti se nachází v Japonsku? To se svými 590 IVF centry předstihlo v loňském roce jak Spojené státy americké (450 center), tak celosvětově třetí Španělsko s 203 centry pro léčbu poruch plodnosti.

A víte že, stále více zemí legislativně upravuje počet transferovaných embryí v cyklech mimotělního oplodnění? Od roku 2004 v Belgii zákon nařizuje u žen mladších 36 let elektivní transfer jediného embrya v prvních dvou cyklech in vitro fertilizace. I přes vysokou efektivitu a pokroky v oblasti kryokonzervace gamet a zárodečných tkání, stále ještě existují státy, kde není povoleno mrazit oocyty (Turecko) nebo dokonce embrya (Itálie).

A víte také, že inseminace post mortem je legální celkem v jedenácti zemích světa? Patři mezi ně například Řecko, Indie, Izrael a také Jihoafrická republika a Nizozemsko. Naopak legislativa přinejmenším 19 států tuto možnost oplodnění vysloveně zakazuje. Darování gamet není zákonem umožněno například v sousedním Rakousku, kde nelze použít donorské sperma ani darované oocyty pro in vitro fertilizaci. Podobně jsou na tom i specialisti na dysfertilitu v Itálii, kde navíc zákonné mantinely neumožňují používat sperma donorů ani pro intrauterinní inseminaci.

Norsko jako jediná země na světě neumožňuje v rámci mikromanipulací v oblasti zona pellucida provádět na embryích asistovaný hatching. V Norsku rovněž nelze provést selektivní fetoredukci, a snížit tak četnost vyvíjející se intrauterinní gravidity po IVF/ET. K této restrikci se legislativně připojuje celosvětově dalších 7 států, mezi které patří například Argentina, Brazílie, Chorvatsko a Singapur. Využít pokrokových vymožeností preimplantační genetické diagnostiky nelze v rámci léčby dysfertility v konzervativní Itálii, ale kupodivu také v Německu a Švýcarsku!

Pokud Vás, vzhledem k výše uvedeným faktům zajímá, jak si v těchto oblastech vedou specialisté na asistovanou reprodukci v České republice a na Slovensku, přijměte prosím pozvání na 6. česko-slovenskou konferenci reprodukční gynekologie a 17. sympozium asistované reprodukce prostřednictvím následujících stránek Praktické gynekologie.


prim. MUDr. Robert Hudeček, Ph.D.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 6

2007 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více