Slovo úvodem


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2006; 10(3): 95

Vážené kolegyně a kolegové,

celostátní konference ČGPS a SSG ČR v Brně přinesla kromě řady zajímavých přednesených sdělení i plodnou a bohatou diskusi. Nabídla prostor pro řadu osobních setkání a pro vzájemnou výměnu zkušeností s kolegy z oboru. Potěšující byla pro organizátory tradičně bohatá účast a neutuchající zájem o program odborný, doprovodný i společenský. Konference odstartovala i nové formy postgraduálního vzdělávání, které, jak se zatím zdá, své místo na slunci teprve hledají a hlásí se o zájem potenciálních uživatelů vedle dnes již tradičních forem celoživotního studia.

S potěšením musím konstatovat že e-learningový kurz, na jehož vzniku se podílí náš časopis ve spolupráci s Gynekologicko- porodnickou klinikou LF MU a FN Brno a vydavatelem Medica Healthword a.s., oslovil řadu z Vás a již během vlastní konference jsme zaznamenali první stovku registrovaných gynekologů v systému. Progresivní systém celoživotního vzdělávání prostřednictvím internetu je pevnou součásti většiny oborů lidské činnosti. Medicína, věda a výzkum, školství a celoživotní zvyšování erudice není výjimkou.

První e-kurz je zaměřen na problematiku asistované reprodukce. Na adrese www.mhwa.cz naleznete 5 témat, která zahrnují aktuální novinky z této atraktivní subspecializace. Kurz se věnuje rizikovým faktorům vzniku ovariálního hyperstimulačního syndromu v cyklu in vitro fertilizace, možnosti ochrany reprodukčních funkcí u onkologických pacientek, terapeutickým možnostem asistované reprodukce u perimenopauzálních žen nebo i rozboru vlivu přítomnosti chlamydií na kvalitu spermatu a morfologii spermií. Každé téma doplňuje 10 otázek, na které systém nabízí 3 odpovědi, z nichž je vždy pouze jedna správná. Cvičný (edukační) test je elektronicky hodnocen a testovací systém informuje o dosažené procentuální úspěšnosti včetně informace o chybně zodpovězených otázkách. Závěrečný (zkouškový) test z celého e-kurzu je generován z celkem 50 otázek. Pro úspěšné absolvování závěrečného testu je nutno dosáhnout minimálně 80% úspěšnosti odpovědí. Pokud neuspějete v 1. kole, můžete se vrátit ke zdrojovým článkům a cvičným testům a výstupní test opakovat ve 2 opravných kolech, přitom do 2. kola testování se můžete nejdříve za 2 dny po 1. testování a do 3. kola pak nejdříve za 7 dní po 2. testování.

Další téma e-learningu je zaměřeno na problematiku reprodukční gynekologie. Dysfunkční děložní krvácení, hojení peritonea a tvorba adhezí, klinický význam hyperprolaktinemie a problematika mykotických vulvovaginitid a urogenitálních infekcí jsou témata, z nichž vyplyne další sada zkušebních otázek. V době, kdy čtete tento úvodník, je již kurz v plné verzi k dispozici na www.mhwa.cz. Úspěšným absolventům kurzů, tedy těm, kteří dosáhnou v daném v závěrečném testu 80% úspěšnosti, budou přiděleny kredity ČLK. Detailní návod k registraci do systému, postup absolvování kurzu i podmínky získání certifikátu naleznete ve formě stručného manuálu v tomto sešitu Praktické gynekologie.

Léto, čas dovolených a konferenční prázdniny Vám tak otvírají prostor pro získávání aktuálních informací z oboru a zvyšování vlastní odborné erudice z pohodlného prostředí Vašeho osobního počítače. Přeji všem dostatečný prostor, čas a klid pro práci, ale i pro relaxaci v nadcházejících měsících.


as. MUDr. Robert Hudeček


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 3

2006 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se