Problematika posuzování dynamiky vývoje pneumokonióz


Problems Related to the Assessment of Dynamics of Development of Pneumoconioses

Authors have a long-term experience from practice and tuition with assessing a coal-miner pneumoconiosis and silicosis. In their paper, they focus on some shortcomings in current legislation which cause problems to clinicians in assessing initial powder findings. The methodical measure of the MoH CR No. 8/2003 – Assessing dynamics of development of pneumoconiosis and definition of dynamics of development of pneumoconiosis - is especially criticized. The comments of physicians were not accepted during the approval process and are specified in this paper.

At the conclusion, authors propose two alternative solutions of the problem related to reporting the coal-miner pneumoconiosis (silicosis) regarding to dynamics of development and recommend abolition or amendment of the methodical measure of the MoH No. 8/2003.

Key words:
coal-miner pneumoconiosis, silicosis, dynamics of development, risk of occupational disease, occupational disease


Autoři: R. Gromnica 1;  E. Hrnčíř 2;  I. Landecká 3;  J. Slepička 4
Působiště autorů: Oddělení nemocí z povolání, Hornická poliklinika, s. r. o., Ostrava, primář MUDr. Rostislav Gromnica, Ph. D. 1;  Klinika pracovního a cestovního lékařství Univerzity Karlovy v Praze, 3. lékařské fakulty, a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, přednosta doc. MUDr. Evžen Hrnčíř, CSc. 2;  Oddělení nemocí z povolání, Karvinská hornická nemocnice, a. s., primářka MUDr. Irena Landecká 3;  Klinika chorob z povolání, Fakultní nemocnice s poliklinikou, Ostrava-Poruba, přednostka MUDr. Zdeňka Hajduková, Ph. D. 4
Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., 58, 2006, No. 2, s. 81-84.
Kategorie: Diskuze

Souhrn

Autoři mají dlouholeté zkušenosti z praxe i z výuky s posuzováním uhlokopských pneumokonióz a silikóz. Ve sdělení poukazují na některé nedostatky v platné legislativě, které při posuzování počínajících prašných nálezů přinášejí lékařům-klinikům problémy. Kritizováno je zejména metodické opatření MZ ČR č. 8/2003 – Posuzování dynamiky vývoje pneumokonióz a definice dynamiky vývoje pneumokonióz. Při jeho přijetí nebyly akceptovány připomínky lékařů, které jsou v tomto článku blíže specifikovány.

V závěru práce autoři navrhují na základě rozboru nedostatků dvě možné varianty vyřešení problému s hlášením uhlokopských pneumokonióz (silikóz) s přihlédnutím k dynamice vývoje a doporučují zrušení, respektive novelizaci metodického opatření MZ č. 8/2003.

Klíčová slova:
uhlokopská pneumokonióza, silikóza, dynamika vývoje, ohrožení nemocí z povolání, nemoc z povolání


Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se