Ptačí chřipka*


Bird Flu

The bird flu is an infectious disease of birds caused by an influenza type A virus. For the present, all epidemics of the disease described among birds were caused by highly pathogenic forms of H₅ and H₇ subtypes. Current pandemic of bird flu is caused by a highly pathogenic H₅N₁ subtype, which already migrates among wild birds and is transferred quickly by their migration into very remote areas. Water birds form an infection reservoir from which the infection may be spread on poultry, mammals and very rarely on man. All influenza viruses are highly specific for species and therefore the infection transmission on other animal species is relatively rare and mostly under abnormal conditions. Unambiguously, the most suitable conditions for interspecies transmission of an influenza A virus are in some areas of South Eastern Asia. The first cases of an H₅N₁ virus transmission from chickens to the man were described in Hongkong in 1997. An inter-human transmission of the infection has not been unambiguously proved yet.

Key words:
bird flu, influenza A virus, H₅N₁ subtype, pandemic


Autoři: P. Husa
Působiště autorů: Klinika infekčních chorob Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno, přednosta doc. MUDr. Petr Husa, CSc.
Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., 58, 2006, No. 2, s. 75-77.
Kategorie: Souborný referát

Souhrn

Ptačí chřipka je infekční onemocnění ptáků způsobené chřipkových virem typu A. Zatím všechny popsané epidemie tohoto onemocnění mezi ptáky byly způsobeny vysoce patogenními formami subtypů H₅ a H₇. Současná pandemie ptačí chřipky je vyvolána vysoce patogenním subtypem H₅N₁, který migruje již mezi divokými ptáky a při jejich migraci se rychle přenáší i do velmi vzdálených oblastí. Rezervoárem infekce jsou vodní ptáci, z nichž se může infekce šířit na drůbež, eventuálně i na savce, velmi vzácně i na člověka. Všechny chřipkové viry jsou druhově vysoce specifické, a proto dochází k přenosu infekce na jiné živočišné druhy jen relativně vzácně a většinou za abnormální situace. Pro mezidruhový přenos viru chřipky A jsou jednoznačně nejvhodnější podmínky v některých oblastech jihovýchodní Asie. První případy přenosu viru H₅N₁ z kuřat na člověka byly popsány v roce 1997 v Hongkongu. Interhumánní přenos infekce nebyl dosud jednoznačně prokázán.

Klíčová slova:
ptačí chřipka, virus chřipky A, subtyp H₅N₁, pandemie


Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se