16. duben - Světový den hlasu


Autoři: J. G. Švec 1,2;  F. Šram 1;  J. Vydrová 1
Působiště autorů: Hlasové centrum Praha 1;  Oddělení biofyziky, Katedra experimentální fyziky, Přírodovědecká fakulta UP, Olomouc 2
Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 58, 2009, No. 1, pp. 7.
Kategorie: Zpráva

jp_3886_f_1
jp_3886_f_1

Ačkoliv je hlas každodenně běžně používán, většina lidí si uvědomuje jeho důležitost až když s ním nastanou problémy. Důležitost hlasu a mezilidské komunikace vzrůstá: postupně se rozšiřuje počet profesí závislých na mezilidské komunikaci a výrazně se snižuje počet lidí pracujících pouze manuálně. Hlasové problémy v současné společnosti ovlivňují zaměstnání a snižují kvalitu života. Zvýšení veřejného povědomí o důležitosti hlasu a zvýšení ostražitosti vůči hlasovým poruchám je cílem Světového dne hlasu, který je od roku 2003 každoročně slaven dne 16. dubna. Vybrané společnosti, zařízení a odborní lékaři pečující o hlas spolu s dalšími specialisty a hlasovými profesionály v tento den organizují různé veřejné akce, například přednášky a pěvecká vystoupení, rozhovory v rozhlase a televizi, dny otevřených dveří, preventivní vyšetření hlasu a hlasového ústrojí a podobně.

Důvodem ustanovení Světového dne hlasu je velice slabé povědomí veřejnosti o důležitosti lidského hlasu. Mnoho lidí žije v domnění, že chrapot není chorobným dějem, ale banálním příznakem, či dokonce účelovým projevem lidí s nekonformním stylem života. Přehlížení více než tři týdny trvající chraptivosti tak vede k pozdnímu rozpoznání potenciálně nebezpečných nemocí, např. rakoviny hlasivek. Den hlasu byl inicializován roku 1999 v Brazílii, jakožto preventivní akce proti zvýšenému výskytu rakoviny hrtanu, a rychle se rozšířil po celém světě. V České republice je jeho první oslava plánována na letošní rok.

Světový den hlasu poskytuje příležitost sdělit informace a zlepšit veřejnou informovanost o důležitosti lidského hlasu. Tento den také poskytuje příležitost pro oslavu a propagaci interdisciplinarity a spojení mezi medicínou, vědou, uměním a pedagogikou, neboť péči o hlas prospívá kombinace vědomostí a zkušeností za všech těchto domén.

Doc. MUDr. František Šram, CSc.

Hlasové centrum Praha

Španělská 4

120 00 Praha 2


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 1

2009 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se