Vzpomínka na pana primáře MUDr. Miroslava Tauše


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2018; 22(3): 222
Kategorie: Nekrolog

Dne 23. července 2018 zemřel ve věku 89 let zakladatel a dlouholetý primář urologického oddělení nemocnice v Karlových Varech. Narodil se 5. dubna 1929 ve Štichově u Domažlic. Dětství prožil s rodiči a bratrem Karlem v Rokycanech. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Během studia na Lékařské fakultě se seznámil se svou budoucí manželkou Evou, která ho provázela celým jeho životem. Po ukončení studia lékařské fakulty nastoupil na chirurgické oddělení nemocnice v Kraslicích, odkud následně odchází na urologické oddělení nemocnice v Mariánských Lázních, v roce 1976 ve svých 47 letech pak dále přechází do Karlových Varů, kde zakládá tolik žádoucí samostatné urologické oddělení. Primář Tauš během svého působení vychoval řadu kvalitních urologů, kteří dodnes tvoří pomyslnou páteř urologické péče v Karlovarském kraji. Za éry primáře Tauše se na urologickém oddělení rozvinula urologická péče v plném rozsahu, postupem času vybudoval tehdy raritní samostatnou jednotku urologické intenzivní péče. Pan primář prováděl rozsáhlé radikální onko‑urologické výkony včetně v té době velmi náročných radikálních cystektomií se střevními derivacemi. Na pozici primáře setrvává až do roku 2000, kdy ve svých 71 letech předává oddělení jednomu se svých žáků. Nadále se však aktivně věnuje urologii v plném rozsahu, nadále operuje a provádí radikální nefrektomie na chirurgickém oddělení nemocnice v Ostrově nad Ohří, kde následně pracuje téměř do konce svého života na urologické ambulanci. Aktivně se stále zajímá i o následné dění na urologickém oddělení nyní již Krajské nemocnice v Karlových Varech.


Vitalitu a nezlomnost pana primáře dokumentuje fakt, že na přelomu roku strávil dovolenou v Egyptě a do nedávna řídil osobní automobil. Pan primář Tauš po sobě zanechává dva syny, čtyři vnoučata a jednu pravnučku. S jeho osobou odchází významná persona české urologie.

Čest jeho památce!

Prim. MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 3

2018 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
nový kurz
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Nové antipsychotikum kariprazin v léčbě schizofrenie
Autoři: prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se