Editorial


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2011; 15(1): 3
Kategorie: Editorial

Vážené kolegyně a kolegové,

v srpnu tohoto roku předala Akreditační komise MZ ČR pro urologii další verzi vzdělávacího programu urologie na ministerstvo. Bylo to po bouřlivém jaru, kdy paní ministryně souhlasila s úpravou vlastních kmenů u některých odborností včetně urologie, a počátkem července jsme byli vyzváni, abychom nový program s urologickým kmenem připravili. Nebylo to tak složité, protože tuto verzi jsme již měli připravenou předtím, než byl v červnu 2009 ze dne na den dvanácti oborům vnucen společný chirurgický kmen, který je nyní součástí platného vzdělávacího programu pro pro školence v urologii zapsané po 1. 7. 2009. Školenci nám na dva roky zmizí, my a mnohdy ani oni nemohou ovlivnit kvalitu tohoto mimooborového školení, mají statut externistů, s nimiž se na těchto pracovištích do budoucna nepočítá, takže jsou více využíváni než učeni. Navíc to prodlužuje celé školení na šest let, přitom ministerstvo oficiálně „podporuje“ urologii jen pět let. V zásadě by nebylo tak špatné mít univerzální mimooborovou erudici. Mají to například velmi podobně v Holandsku a také celkem šest let. Ale ..., a v tom je ta naše nedůslednost, někdy i neprofesionalita či slabost tvůrců těchto změn. V Holandsku dostane všechny peníze od státu školitel. Když rezidenta pošle na školení mimo obor spolu s penězi, ví, co tam školenec bude dělat, přísně sleduje, zda jsou požadavky plněny, a pokud ne, rezidenta odtud stáhne a nikdy tam jiného nepošle. Pak školení i zájem školence vypadá zcela jinak. U nás vymysleli změnu, ale neměli na ni peníze a mezi zdravotníky nebyla síla organizátory přesvědčit. Přitom chyběly jen cca 3 miliardy, tedy pakatel v celkovém zdravotnickém budgetu či v těch rozlétaných miliardách různých každodenních kauz. Pozitivní je, že se do zákona dostala alespoň nějaká finanční podpora (pro urologii zatím v řádu 15–20 %), a budou-li peníze, může se bez dalších legislativních úprav navýšit. Ostudná, zejména v našich finančních podmínkách, je však stabilizační dohoda, kterou musí rezidenti podepisovat a která výrazně omezuje jejich migraci a svobodu. Chápu, že pro některé to je jen další impulz opustit tuto zemi včas.

Takže, snad budeme mít urologický kmen (termín se ale po volbách odsunul), mimooborové školení by se mohlo zase stáhnout na jeden rok a celkové školení se bude moci zkrátit na pět let. Předpokládá se, že po urologickém kmeni získají jeho absolventi určité pravomoci, ale menší, než tomu bylo dříve po I. atestaci. Předpokládá se i vyšší tarifní odměna. Již ve stávajícím vzdělávacím programu se objevila řada povinných (teoretických a praktických kurzů), které se mohou proplácet z peněz přidělených MZ ČR, požadované praktické dovednosti byly upraveny v souvislosti s vývojem urologické operativy, hlubší operační erudice se předpokládá až po atestaci. Škoda jen, že většina je pro snížení původních dvou vyžadovaných publikací na jedinou. Příprava přehledného článku či zpracování klinických dat pracoviště, popřípadě prezentace zajímavé kazuistiky, to vše obohacuje nejen rezidenta – vede jej to k samostatnému myšlení a kompilaci z různých stran přicházejících informací, ale obohacuje to nás všechny, navíc v rodném jazyce, a usnadňuje nám to celoživotní vzdělávání. Ale o tom zase někdy příště.

doc. MUDr. Radim Kočvara, CSc.


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 1

2011 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více