Vysokoškolsky vzdělaní pacienti léčení na oddělení pro léčbu závislostí v Psychiatrické léčebně v Brně-Černovicích


University Graduated Clients Treated in Ward for Treatment of Addictive Disorders in Psychiatric Hospital in Brno-Černovice

Approximately 10% of all patients treated in department for treatment of addictive disorders have university degree. Aim of our study was to ascertain influence of university education on some medical and sociodemografic characteristics, which could influence further course of disease and prognosis. We found out that these characteristics are not so hopefull as we should expect according to education of this group of patients and that they will probably have negative impact on prognosis. We discuss possible causes of this fact.We try to describe „typical“ graduate patient treated for alcohol dependence in conclusion.

Key words:
alcohol dependence, graduate, motivation, prognosis, primary prevention of addictive disorders, organic brain damage.


Autoři: J. Pokora;  J. Jochmanová
Působiště autorů: Psychiatrická léčebna v Brně-Černovicích ředitel MUDr. M. Radimský
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 101, 2005, No. 1, pp. 48-51.
Kategorie: Sdělení z praxe

Souhrn

Vysokoškolsky vzdělaní pacienti tvoří zhruba 10 % klientely léčené na oddělení pro léčbu návykových nemocí. Cílem našeho výzkumu bylo zjistit, zda a jak se vysokoškolské vzdělání odráží v některých sociodemografických a medicínských charakteristikách, které by mohly mít vliv na výsledek léčby a další průběh onemocnění u těchto pacientů. Zjistili jsme, že tyto charakteristiky u podskupiny vysokoškoláků nejsou ani zdaleka tak nadějné, jak bychom to s přihlédnutím k jejich vysokoškolskému vzdělání předpokládali a že se nejspíš negativně promítnou i do jejich prognózy. V diskusi rozebíráme možné příčiny tohoto jevu, v závěru se pokoušíme určit charakteristiky „typického“ vysokoškoláka léčeného na našem oddělení pro léčbu závislostí.

Klíčová slova:
závislost na alkoholu, vysokoškolák, motivace a prognóza závislostí, primární prevence závislostí, organické mozkové poškození.


Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská psychiatrie

Číslo 1

2005 Číslo 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se