Tělesná cvičení v jednotlivých fázích léčby nealkoholových závislotí


Physical Exercise in Different Stages Treatment of Non-alcoholic DrugAddictions

Every activity leads to satisfaction of some personal need. We focused on creation of kinesiotherapeutic programmes for dependants on non-alcoholic drugs. We recommend the described kinesiotherapeutic programme for their treatment. Particular kinesiotherapies are used withina complex programme. We noted in our pilot studies, that groups reacted very positively to activities where rules were precise and were strictly checked. Evaluation of possibilities leading togreater self-confidence, acceptance by the community, and possibility of non-conflict coperationwas appreciated.

Key words:
kinetic therapy, dependency, sport exercises, self-confidence.


Autoři: B. Hátlová
Působiště autorů: Katedra pedagogiky psychologie a didaktiky, Fakulta tělesné výchovy a sportu UK, Praha, vedoucí katedry prof. PhDr. V. Hošek, DrSc.
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., , 2002, No. 3, pp. 140-145.
Kategorie: Články

Souhrn

Podstatným znakem závislostí je silná touha, nutkání užít látku. V léčbě je třeba nabídnout pacientovi strategie a způsoby jak překonávat nutkavou potřebu, ovládat lépe sebe samaa své emoce. Hledány jsou způsoby, které jsou schopny alespoň částečně nahradit prožitky vázající se na závislé chování.V léčbě je poukazováno na možnosti a přístupy ke změně životního stylu, nácvik a osvojení sociálních dovedností.Kinezioterapeutické programy se spolupodílejí v působení na osobnost jedince závislého při odstraňování nedostatků. Využívány jsou somatické relaxační pohybové programy snižující úzkosta další, umožňující snížit prožívanou depresi. Nacvičovány jsou pohybové dovednosti zvyšujícípocit kompetentnosti, sebedůvěry a sociální neverbální dovednosti umožňující navázat meziosobní kontakty. Pohybové programy nabízejí vytvoření nových vzorců chování pomocí modelovaných pohybových aktivit bez možnosti zneužívat závislé chování a pomáhají nalézat nové zájmyprostřednictvím zkušeností s pohybovou aktivitou.

Klíčová slova:
kinezioterapie, komunikace, sebedůvěra, tělesná cvičení, závislost.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se