Kvíz z klinické praxe


Autoři: M. Lukáš
Působiště autorů: Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE I. V. F. a. s., Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2018; 72(5): 378
Kategorie: Kvíz

Žena narozená v roce 1995 byla až do listopadu 2015 bez závažnějších onemocnění. V této době byla vyšetřena spádovým gastroenterologem pro několik měsíců trvající intermitentní bolesti břicha a průjmovité stolice. Koloskopickým vyšetřením byla diagnostikována Crohn-ova choroba (CD) s postižením terminálního ilea a Bauhinské chlopně, bez stenózy. Vzhledem k mírné až střední aktivitě nemoci byla zavedena terapie budesonidem v dávce 9 mg denně. Při této léčbě došlo ke zlepšení stavu, průjmovité stolice se objevovaly spíše výjimečně, váhově byla stabilizována. Po 6 měsících uvedené terapie byla bez větších střevních obtíží, nicméně se začaly objevovat bolesti v perianální oblasti a na hrázi. V srpnu 2016 se objevil perianální absces, který byl chirurgicky ošetřen s provedením incize a po vyprázdnění hnisu došlo k promptní úpravě stavu. Od září 2016 se však objevoval intermitentní hnisavý výtok z konečníku. Byla proto doplněna magnetická resonance (MR) malé pánve a pánevního dna, která neprokázala přítomnost abscesového ložiska nebo píštělový trakt. Vzhledem k průběhu nemoci bylo rozhodnuto o podání biologické léčby adalimumabu v indukčním a udržovacím režimu ve zvyklém dávkování pro CD. Zahájení biologické léčby bylo spojeno s významným zlepšením stavu, zcela ustoupily bolesti břicha, měla jednu stolici denně a ustal intermitentní hnisavý výtok z řitního kanálu. Po cca 8 měsíců trvajícím bezpříznakovém období, kdy byla nemocná na monoterapii adalimumabem, se v září 2017 objevil bolestivý infiltrát vlevo, zevně u řitního otvoru, který se během několika dnů rychle rozšířil na přilehlou část levé hýždě, stav byl spojen s teplotou a třesavkou. Byla hospitalizována na spádové chirurgii, kde byl stav uzavřen jako počínající perianální flegmona s přestupem do levé hýžďové krajiny. Po zavedení intenzivní terapie antibiotiky parenterálně se stav rychle upravil. Před propuštěním do domácího ošetřování byla doplněna MR pánevního dna a malé pánve, která nepotvrdila přítomnost abscesu nebo píštělového traktu. Poté byla obnovena léčba adalimumabem v režimu 40 mg s. c. 1× za 2 týdny. Po několika měsících od této příhody došlo v únoru, dubnu a v červnu 2018 opět k recidivám flegmony, vždy na levé straně s přechodem na rozsáhlou část levé hýždě. V dubnu 2018 bylo provedeno nové MR vyšetření opět bez jednoznačného nálezu. Po čtvrté atace perianální flegmony byla terapie adalimumabem ukončena pro podezření z nežádoucího efektu biologické terapie a zavedena terapie budesonidem v dávce 9 mg denně. Pacientka měla intermitentní bolesti na hrázi, 2–3 kašovité stolice denně, váhově byla stabilizována.

Otázka:

Souhlasíte se stanoveným postupem léčby?

Jaká je Vaše diagnóza?

Správná odpověď a komentář na str. 455


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 5

2018 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se