40th Czech and Slovak Endoscopic Days 19th Endoscopic Day IKEM


Autoři: M. Vašátko;  R. Vaníčková
Působiště autorů: Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE I. V. F. a. s., Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2018; 72(3): 265
Kategorie: Zpráva z akce

Již 40. ročník česko-slovenských endoskopických dnů a 19. endoskopického dne IKEM se konal 17. a 18. 5. 2018 v Konferenčním Centru City v Praze. Celý kongres probíhal pod zkušeným vedením prezidenta kongresu doc. MUDr. Jana Martínka, Ph.D., AGAF. Hlavní součástí kongresu byly 2denní živé přenosy endoskopických metod, během kterých se představili přední čeští i slovenští endoskopisté a také tři významní zahraniční hosté. Prof. Dr. Helmut Messmann z Augsburgu, jehož pracoviště patří ke špičce v metodě endoskopické submukózní disekce (ESD) a provedlo v rámci Evropy velký (ne-li vůbec největší) počet těchto výkonů, promluvil v prvním přednáškovém bloku na téma diagnostiky a terapie časných stadií neoplazií jícnu a žaludku a během následujících endoskopických přenosů sám provedl úspěšnou ESD léze v jícnu. Dalším vzácným hostem byl prof. Dr. Shyam Varadarajulu, MD z Orlanda, jehož hlavním profesionálním zájmem je endoskopická léčba onemocnění pankreatu a žlučových cest a je expertem v provádění a ve výuce endoskopické ultrasonografie a endoskopické retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP). Jeho souhrnná přednáška o současných možnostech endosonograficky – EUS-navigované terapie byla ozdobou celého dopoledního bloku.

Dále jsme byli svědky řady výkonů terapeutické endoskopie přenášených z endoskopické jednotky IKEM (endoskopická mukózní resekce, ESD, EUS-navigovaná biopsie ložiska pankreatu, ERCP, radiofrekvenční ablace – RFA aj.). Nechyběla čtyři obědová minisympozia věnovaná tematice idiopatických střevních zánětů, bariatrické endoskopii a endoskopickým resekcím v kolorektu.

Následující přednáškový blok zahájil doc. Martínek společně s prof. MUDr. Miroslavem Zavoralem, Ph.D., poctou nestorovi endoskopie žlučových cest prof. MUDr. Antonu Vavrečkovi, CSc., který s dojetím přijal potlesk auditoria ve stoje.

Odpolední program byl věnován novinkám v endoskopii – EUS-navigované choledocho-duodenostomii metalickým stentem HOT AXIOSTM jako nové metodě řešení choledocholitiázy při neúspěšné ERCP, kde se představil prim. MUDr. Vladimír Nosek, dále RFA u pacientů s neoplazií asociovanou s Barrettovým jícnem – doc. MUDr. Darina Kohoutová, Ph.D., a G-POEM (perorální endoskopická myotomie), kterou úspěšně provedl doc. Martínek.

Během zahájení druhého dne kongresu byli oceněni MUDr. Martin Kliment, Ph.D., a MUDr. Paula Morávková za nejlepší původní práce roku 2017 publikované v časopise Gastroenterologie a hepatologie. Následovala slavnostní Hradského přednáška, ve které se doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D., zamýšlel nad limity endoskopické léčby kolorektálních neoplazií. Zajímavým a posledním doposud nezmíněným zahraničním hostem byl prof. Dr. Marcel Tanţau z Kluže (Cluj-Napoca), který v Rumunsku zavedl metodu ESD a POEM. Na jeho klinice se provádí pravděpodobně největší počet ERCP Rumunsku. Jeho přednáška „tips and tricks“ při složité kanylaci byla zajímavým zpestřením celého dopoledního bloku. Kongres byl zakončen videomaratonem, během něhož byla prezentována řada zajímavých endoskopických videokazuistik (řešení drobných lézí tračníku, obtížná choledocholitiáza, kontrastní endosonografie a EUS-navigované výkony). Posledním bodem programu bylo vyhlášení nejlepšího posteru a videa. Výherci byli plk. MUDr. Radek Doležel, Ph.D., (poster) a MUDr. Jiřina Pintová (video).

Na závěr nezbývá nic jiného než poděkovat a poblahopřát kolegům z IKEM k bezchybné organizaci celé akce a těšit se na další, 41. ročník endoskopických dnů, které se budou konat opět v Praze, kdy se stanou nedílnou součástí druhého ročníku prestižních „ESGE days“.

MUDr. Martin Vašátko

Klinické a výzkumné centrum

pro střevní záněty ISCARE I.V.F. a. s.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha

vasatkomartin@seznam.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 3

2018 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×