Zemřel profesor Henri Sarles, jeden ze zakladatelů moderní pankreatologie


Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2017; 71(5): 445
Kategorie: Osobní zprávy

Časopis Pancreatology (Pancreatology 2017; 17 (5): 643–644) zveřejnil vzpomínku na pana prof. Henriho Sarlese, který zemřel 15. 2. 2017 ve věku 95 let. Profesor Sarles byl významnou osobností pankreatologie, spojující v sobě vysokou odbornost, výzkumné invence, širokou jazykovou vybavenost s neutuchající pracovní aktivitou i v pokročilém věku. Jak jej označil prof. Manfred V. Singer, byl pan profesor tím, kterého lze označit jako „an old-school Grand Seigneur“.

Profesor Sarles byl spolu s prof. Henrym T. Howatem iniciátorem založení Evropského pankreatologického klubu (EPC). V této souvislosti si dovolím připomenout, že mezi dalšími osobami, které se na založení ECP významně podílely, byl náš pankreatolog prof. Karel Herfort.

Mezi významné objevy v oblasti výzkumu nepochybně patří v roce 1961 poprvé popsaný obraz formy chronické pankreatitidy, dnes označený jako autoimunitní pankreatitida. V roce 1963 inicioval pan profesor schůzku 30 pankreatologů v Marseille, jejímž výsledkem byl vznik První marseillské klasifikace chronické pankreatitidy.

Profesor Sarles poprvé popsal teorii duktálních obstrukcí při vzniku chronické pankreatitidy, úlohu proteinových zátek, které indukují obstrukci drobných vývodů. V této souvislosti upozornil na úlohu akutní pankreatitidy v indukci pankreatitidy chronické.

S prof. H. Sarlesem končí jedna etapa pankreatologie charakterizovaná mimo jiné i výjimečně charizmatickými osobnostmi s úžasnou autoritou a respektem.

prof. MUDr. Petr Dítě

pdite.epc@gmail.com


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 5

2017 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×