Bariatrie


Autoři: M. Fried
Působiště autorů: 1. lékařská fakulta UK v Praze ;  OB klinika – Centrum pro léčbu obezity a metabolických onemocnění, Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2016; 70(6): 472
Kategorie: Editorial

Vážení a milí čtenáři,

dostává se k Vám číslo časopisu zaměřené tentokrát „netradičně“, a to na problematiku léčby obézních nemocných, zejména pak bariatrickými a metabolickými operacemi.

Nejde o ojedinělý experiment s obsahem tohoto čísla, ale naopak jsme přesvědčeni, že jde o začátek dlouhodobě zaměřené, plodné spolupráce a výměny zkušeností s podoborem bariatricko-metabolické chirurgie. Ta přesahuje zásadním způsobem hranice mnoha oborů – břišní chirurgie, gastroenterologie, endoskopie, hepatologie, interní medicíny, diabetologie, psychologie, nutrice, gynekologie a dalších.

Bariatricko-metabolická chirurgie se díky dlouhodobým, velmi úspěšným výsledkům léčby stala v posledních desetiletích standardním a uznávaným postupem při léčbě obezity 2. stupně a vyšších (body mass index (BMI) > 35), a také při léčbě nemalé části diabetiků 2. typu, a to i s BMI < 35. Například u diabetiků 2. typu lze operačním zákrokem na gastrointestinálním traktu navodit kompletní, více než pětiletou remisi diabetu u > 65 % z nich, a u dalších 15– 20 % jejich onemocnění výrazně zlepšit. Výborné terapeutické výsledky vedly k dramatickému zvýšení počtu celosvětově prováděných operačních zákroků v indikaci léčby obezity a/ nebo diabetu 2. typu. Počty operovaných pacientů tak přesáhly 500 000 výkonů za rok.

Článek Současná bariatricko-metabolická chirurgie autorů Holéczy et al [1] z Ostravy přehledným způsobem přibližuje základní operační výkony nejčastěji používané v bariatricko-metabolické chirurgii (vč. schematických nákresů operací), stejně tak i představuje indikační kritéria k operacím a kontraindikace této léčby. Článek se také zabývá výsledky léčby z pohledu diabetu, poruch lipidového metabolizmu a změn v hladinách některých inkretinů.

Další článek autorského kolektivu Beneš et al [2] představuje jeden z možných, novějších terapeutických přístupů u obézních diabetiků 2. typu – endoskopické zavedení duodenojejunální vložky (EndoBarrier®). V ČR byla zatím tato metoda použita v největším rozsahu v rámci prospektivní multicentrické studie s 20 pacienty. Autoři popisují jak techniku zavedení EndoBarrier®, tak především výsledný, 10měsíční efekt léčby. Z pohledu výsledků uváděné studie se tato metoda jeví jako zajímavá možnost, nicméně celosvětově se pozoruje určitý odklon od duodenojejunální vložky, a to zejména pro některé komplikace a také pro pouze dočasný efekt, neboť vložka se musí v řádu jednoho roku extrahovat.

prof. MUDr. Martin Fried, CSc.

koeditor sekce bariatrie

martin.fried@obklinika.czZdroje

1. Holéczy P, Bužga M. Současná bariatricko- metabolická chirurgie. Gastroent Hepatol 2016; 70(6): 485– 490. doi: 10.14735/amgh2016485.

2. Beneš M, Hucl T, Drastich P et al. Endoskopický duodenojejunální bypass (EndoBarrier®) jako nový terapeutický přístup u obézních diabetiků 2. typu – efektivita a faktory predikující optimální efekt. Gastroent Hepatol 2016; 70(6): 491-499. doi: 10.14735/amgh2016491.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 6

2016 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se