Lékařské umění


Autoři: M. Bortlík
Působiště autorů: Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE I. V. F. a. s., Praha 1;  Interní klinika 1. LF UK a ÚVN Praha 2
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2016; 70(1): 8
Kategorie: Editorial

Vážení kolegové,

nový ročník našeho časopisu otevírá tradičně číslo věnované idiopatickým střevním zánětům (IBD). Ač někdy označované jako „nespecifické“, představují tyto zánětlivé choroby z řady důvodů dosti specifickou oblast gastroenterologie. Jedním z nich je fakt, že ačkoli tato onemocnění začínají zpravidla v mladém věku, díky chronickému průběhu a faktické nevyléčitelnosti postihují nakonec jedince napříč generacemi. Vedle symptomů jaksi „univerzálních“ tak ovlivňují životy pacientů i specificky – právě podle věku postiženého. U dětí se obáváme poruchy růstu a vývoje, adolescenti mívají zase častěji problémy s adherencí k léčbě (kdo by také chtěl v 18 letech řešit nějaký zánět ve střevě namísto užívání si života…). Záhy přichází čas zakládání rodiny a nemoc se rázem dostává do popředí zájmu spolu s otázkami o vlivu léků či nemoci samé na vytoužené potomstvo. V dospělosti pak nejvíce řešíme s pacienty problémy „společensko-pracovní“. Obtížná účast na společenském životě, absence v zaměstnání a riziko finančních obtíží a nakonec i vliv onemocnění na dlouhodobý partnerský život, to vše jsou problémy ovlivňující nejen nemocného, ale i naše rozhodování a volbu terapie. S přibývajícími roky pak narůstá význam přidružujících se onemocnění a zejména nežádoucích účinků naší terapie, především infekčních komplikací. A tak nakonec dospějeme k poznání, že namísto dvou nozologických jednotek léčíme a sledujeme pacienty s nepřeberným množstvím jejich variant, které vyžadují nejen znalosti o aktuálním stavu poznání, ale i naše zkušenosti, empatii a toleranci. Je rozumné a nanejvýš žádoucí hledat a zdokonalovat naše postupy a ověřené informace o nich vkládat do podoby Doporučení, Konsenzů a dalších forem návodů, jak léčit (případně neléčit) naše pacienty. Jen při jejich uplatňování nezapomínejme na stále platné „Ars medica magna est“.

S vědomím výše uvedeného se tedy můžete ponořit do čtení tohoto čísla, jehož součástí jsou např. aktualizovaná Doporučení pro podávání biologické terapie u idiopatických střevních zánětů (Bortlík et al). Pracovní skupina pro IBD jimi navazuje na předchozí dvě vydání a současně si touto společnou aktivitou připomíná letošní 20. výročí svého vzniku. Vaší pozornosti by ovšem neměly uniknout ani ostatní články s IBD tematikou. Původní práce zastupují články věnované biosimilárnímu infliximabu (Hlavatý et al) a kvalitě života nemocných po chirurgické léčbě ulcerózní kolitidy (Kostrejová et al), přehledové práce pak přinášejí informace o fekální mikrobiální transplantaci (Březina et al), nežádoucích účincích anti-TNF protilátek (Malíčková) a miniinvazivní chirurgii u nemocných s IBD (Örhalmi et al). To vše doplněno kazuistikou dokreslující fakt, že nejen léčba, ale někdy i samotná diagnostika střevního zánětu může přinášet nemalé obtíže (Vítek et al). Střevním zánětům je věnován i tradiční kvíz a závěrečný autodidaktický test a pozornému čtenáři jistě neujde ani fakt, že ve Výběru z mezinárodních časopisů se objevují dvě publikace českých autorů.

Upřímně doufám, že v tomto čísle časopisu najdete informace užitečné pro Vás i Vaše pacienty.

Přeji Vám příjemné a inspirativní čtení!

MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.

koeditor sekce IBD

mbortlik@seznam.czŠtítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 1

2016 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více