Salicylanilidy – stále aktuální skupina s potenciální antibakteriální aktivitou


Salicylanilides: Still a Topical Potential Antibacterially Active Group

The review presents a survey of potential biologically active salicylanilides, focusing particularly ontheir antibacterial activity. Emergence of bacterial resistance to a large number of antibacterialagents represents a major world-wide problem. On that account, perpetual attention is paid to thepreparation of new bioactive antibacterial compounds. Salicylanilides belong to the group ofcompounds that have shown activity against gram-positive pathogens including methicillin-resistantStaphylococcus aureus and vancomycin-resistant Enterococcus faecium, the strains representingthe most significant problem in clinical practice. In 1998, a new mechanism of their actionwas proposed. Salicylanilides are inhibitors of two-component regulatory systems in bacteria.Electron-accepting substituents on the salicylic and hydrophobic groups on the anilide ring are mostessential for the activity, but other electronic and structural parameters may also play an importantrole. Our aim, based on SAR analysis, is to develop new active drugs esterified by amino acid andlater peptides. Furthermore, analogues carrying the hydroxybenzamide moiety may uncoupleoxidative phosphorylation.

Key words:
salicylanilides – pharmacophore – biological activity – antibacterial activity


Autoři: J. Vinšová;  A. Imramovský
Působiště autorů: Katedra anorganické a organické chemie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, Hradec Králové
Vyšlo v časopise: Čes. slov. Farm., 2004; , 294-299
Kategorie: Články

Souhrn

Tento přehledný článek přináší souhrn poznatků z oblasti salicylanilidů s potenciálními biologickýmiúčinky, především v oblasti antibakteriálních aktivit. Bakteriální rezistence vznikající na stálese zvětšující počet používaných antibakteriálních látek se stává v posledních letech velkým problémemsvětové zdravotnické organizace. Z tohoto důvodu je věnována neustálá pozornost přípravěnových bioaktivních sloučenin s antibakteriální aktivitou. Salicylanilidy patří do skupiny látek,které se ukázaly aktivní vůči gram pozitivním patogenům včetně methicillin resistentního Staphylococcusaureus a vankomycin resistentního Enterococcus faecium, kmeny, které představují v současnédobě velký klinický problém. V r. 1998 byl navržen nový mechanismus jejich působení.Salicylanilidy působí jako inhibitory dvoukomponentových regulačních systémůbakterií. Pro účinekje nezbytný elektron akceptorní substituent na salicylové části a hydrofobní skupina na anilidovéčásti. Hydrofobicita však není jediným faktorem ovlivňujícím aktivitu, úlohu hrají také elektronovéa strukturální parametry. Proto se snažíme i my v rámci SAR nalézt takový analog který by mělhydroxybenzamidovou část, která je pravděpodobně zodpovědná za rozpojení oxidativní fosforylace,esterifikovánu v našem případě aminokyselinou nebo později peptidem.

Klíčová slova:
salicylanilid – farmakofor – biologická aktivita – antibakteriální aktivita

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Farmacie Farmakologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská farmacie


2004 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Progredující fibrotizující intersticiální plicní procesy
nový kurz
Autoři: doc. MUDr. Martina Doubková, Ph.D., MUDr. Ladislav Lacina, MUDr. Ivana Janíčková, prim. MUDr. Lucie Valentová Bartáková

Možnosti využití genetického testování pro terapii alopecie
Autoři: Nadezhda Vidolová Brabcová, M.D.

Léčba neuropatické bolesti – manuál, kdy léčit a kdy poslat ke specialistovi
Autoři: MUDr. Dana Halbichová

Depresivní porucha v gerontopsychiatrii
Autoři: doc. MUDr. Martina Zvěřová, Ph.D.

Supresní terapie levothyroxinem v léčbě karcinomu štítné žlázy
Autoři: doc. MUDr. Filip Gabalec, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se