Reakce na Zápis z konference Sekce gynekologie dětí a dospívajících ČGPS ČLS JEP


Vyšlo v časopise: Ceska Gynekol 2010; 75(4): 367

Milé kolegyně a kolegové.

Seznámil jsem se s obsahem výše uvedeného zápisu, a protože se v bodu 1 opakovaně objevuje moje jméno, využívám této příležitosti k upřesnění některých tvrzení.

Deset roků jsem jedním z pěti členů Standing Committee for Training and Assesment, která koordinuje, pečlivě prověřuje a dlouhodobě sleduje náplň a kvalitu specializačního vzdělávání v zemích EU v oboru gynekologie a porodnictví. Své návrhy a doporučení předkládá cestou výkonného výboru Evropské koleje gynekologů a porodníků (EBCOG – součást Unie evropských medicínských specialistů UEMS) valnému shromáždění delegátů všech členských zemí (Council), kteří je buď přijmou, doplní, nebo zamítnou.

Základem postgraduálního vzdělávání je všeobecný trénink v oboru gynekologie a porodnictví. Jeho log book je upraven tak, aby úspěšní absolventi získali optimální vzdělání pro samostatnou práci v oboru. Na tento všeobecný základ pak navazují možnosti subspecializačního vzdělávání v oblasti fetomaternální medicíny, reprodukční medicíny, onkogynekologie a urogynekologie. Každá ze specializací je charakterizována vysokým podílem informací z jiných odborností, a tudíž ji nelze zařadit do všeobecného gynekologického základu. Těmto podmínkám vzdělávací program gynekologie dětí a dospívajících neodpovídá a většinově je označován za oblast zájmu každého jednotlivce (stejně jako gynekologická endoskopie, kolposkopie, plánované rodičovství apod.).

Kdo se chce problematice věnovat a vypracovat se v uznávaného specialistu, má dostatek možností k edukaci i tréninku, ale nepotřebuje k tomu žádnou další atestaci.

Všechny mezinárodní odborné společnosti věnující se gynekologické problematice (včetně EURAPAG) byly vyzvány, aby v rámci celistvosti oboru spolupracovaly s EBCOG a podílely se na jeho edukačních aktivitách (certifikované vzdělávací kurzy akreditovaných pracovišť, samostatné programové bloky na kongresech EBCOG i FIGO, případné doplnění obsahu základního gynekologického vzdělávacího kmene atd.). Proto byl přizván i zástupce EURAPAG (prof. Hořejší) a spolu se zástupci dalších mezinárodních organizací i všech subspecializací může být přítomen jednání SCTA jako pozorovatel.

Na závěr ještě poznámka – předložený a výborem ČGPS zamítnutý vzdělávací program v gynekologii dětí a dospívajících je z velké části již zapracován do obsahu atestace z oboru gynekologie a porodnictví. Má-li někdo o tuto problematiku zájem a věnuje se jí poctivě, žádný vzdělávací program nepotřebuje a o pacientky mít nouzi nebude. Na rozdíl od těch, kterým ani nejlépe napsaný vzdělávací program nepomůže…

Vít Unzeitig


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína
Článek Akce IPVZ

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 4

2010 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Progredující fibrotizující intersticiální plicní procesy
nový kurz
Autoři:

Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se