80 let prof. MUDr. Petra Broulíka, DrSc.


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2017; 156: 341
Kategorie: Osobní zprávy

Dne 3. října 2017 se dožil 80 let profesor Petr Broulík – internista, endokrinolog a osteolog, ale především oblíbený pedagog, na kterého vzpomínají celé generace lékařů.


Narodil se v Plzni a vystudoval FVL UK v Praze. Po promoci dostal umístěnku do nemocnice v Podbořanech. Proto se svých mediků často ptá: „Co byste dělal v Podbořanech?“ Myslí tím malou nemocnici, kde je lékař odkázán sám na sebe. Vymanit se z umístěnky nebylo jednoduché a Petr líčí humornou historku, jak byl zadobře s paní sekretářkou ředitele OÚNZ na okrese. Jednou ho zavolala: „Rychle pojďte, dnes Vám to podepíše.“ Když se druhý den pan ředitel probral z opilosti, už se nedalo vrátit to, že Petr nastoupil v Praze na patofyziologii k profesoru Josefu Hepnerovi. Odtud už to byl jen kousek na 3. interní kliniku dnešní 1. lékařské fakulty UK, kam nastoupil v roce 1964, a pracuje zde tedy přes 50 let. Zabývá se internou v celé její šíři, ale především svou oblíbenou primární hyperparatyreózou.

Byl přijat na kliniku ještě profesorem Josefem Charvátem. Od roku 1968 působil dva roky v Ústavu experimentální endokrinologie v Alabamě ve Spojených státech a v letech 1980–1981 na endokrinologickém oddělení univerzity v dánském Aarhusu. Celé dny tráví Petr s pacienty a až odpoledne a večer se věnuje experimentům na zvířatech. Každoročně se několikrát rozzáří, když mu přijmou publikaci do časopisu s impakt faktorem. Jednou šel schlíple z děkanátu a potkal profesora Vladimíra Pacovského řka: „Jdu se s vámi rozloučit, vyhazují mě z fakulty, nerozdal jsem studentům Rudé právo!“ Profesor Pacovský zvedl telefon a nějak to zařídil.

Profesor Broulík byl dlouholetým funkcionářem výborů odborných společností ČLS JEP a je i dlouholetým členem předsednictva České lékařské společnosti JEP. K 80. narozeninám dostal diplomy čestného člena České endokrinologické společnosti ČLS JEP i diplom čestného člena celé České lékařské společnosti. Na fakultě se stal hned v roce 1989 proděkanem pro studijní záležitosti, dlouhá léta je členem Akademického senátu 1. LF UK.

Petr je velký sportovec, hrál aktivně basketbal až skoro do 80 let a zná snad všechny české basketbalisty – na nedávném křtu Velké knihy o českém basketbalu se totiž zdravil se všemi ze stovek přítomných.

Jménem nejen jeho kliniky, ale i celé České lékařské společnosti JEP přeji jubilantovi hlavně hodně zdraví, radost z rodiny, ze sportu i z oblíbené filatelie a také ještě hodně radosti z přijatých článků.

Štěpán Svačina


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se