Úvodem


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2017; 156: 291
Kategorie: Editorial

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

že po endokrinologii následuje problematika diabetu a metabolických chorob, druhé velké téma mého domovského pracoviště, není úplná náhoda. 14. listopad je Světovým dnem diabetu a kromě toho se sluší připomenout životní výročí přednosty, zvláště když je předsedou redakční rady. Co z tohoto čísla dělá vydání průlomové, je však něco jiného. Když měl na jaře na našem klinickém semináři přednášku o nových technologiích v diabetologii profesor George (Jiří) Grunberger, poprosil jsem ho, zda by mohl článkem na toto téma přispět do Časopisu lékařů českých. Byl tak laskav a text připravil. A já se rozhodl, že tak trochu navážu na starší snahy publikovat v ČLČ články v angličtině. To v současné době ani neodpovídá zaměření časopisu, ani není z řady důvodů reálné. Ale pokud získáme text od zahraničního přispěvatele (a mohu již nyní slíbit, že to není letos naposledy), uveřejníme ho v původním i v českém znění.

Prof. George Grunberger, MD, FACP, FACE, je velmi významnou postavou americké a světové diabetologie. Jako dospívající emigroval se svými rodiči a bratrem do USA, v New Yorku navštěvoval střední školu, poté vystudoval nejprve biochemii a pak i medicínu. Působí jednak jako ředitel institutu, který nese jeho jméno, jednak jako profesor vnitřního lékařství, molekulární medicíny a genetiky na Wayne State University School of Medicine v Detroitu, jako profesor vnitřního lékařství na Oakland University William Beaumont School of Medicine v Rochesteru a také jako hostující profesor 1. lékařské fakulty UK. Je bývalým prezidentem Americké asociace klinických endokrinologů (American Association of Clinical Endocrinologists) a zvoleným prezidentem American College of Endocrinology.

Prahu navštěvuje profesor Grunberger pravidelně, jeho přednášky jsou velice živé a poutavé (jeho čeština je perfektní), a je mi proto ctí, že mohu jejich obsah alespoň zprostředkovaně poskytnout i čtenářům Časopisu lékařů českých.

Petr Sucharda


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se