Zemřel profesor Radomír Čihák


Autoři: prof. MUDr. DrSc. Miloš Grim
Působiště autorů: Anatomický ústav 1. LF UK
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2016; 155: 223
Kategorie: Osobní zprávy

Prof. MUDr. Radomír Čihák, DrSc., emeritní přednosta Anatomického ústavu 1. LF UK, zemřel náhle 9. června 2016 ve věku 88 let. Do širokého povědomí několika generací lékařů se zapsal zejména třídílnou učebnicí anatomie člověka, která vyšla již ve třetím vydání.


Profesor Čihák patří k nejvýznamnějším představitelům pražské anatomické školy. Od promoce v roce 1952 působil v Anatomickém ústavu Fakulty všeobecného lékařství UK. Vedl praktická a pitevní cvičení, přednášel a zkoušel; při závěrečné rigorózní zkoušce z anatomie vyzkoušel přes 4,5 tisíce mediků. Byl učitelem obětavým, náročným a zpočátku i velmi přísným. Profesorem pro obor anatomie byl jmenován v roce 1973, v letech 1970–1990 byl přednostou Anatomického ústavu a v období 1980–1990 proděkanem fakulty pro zahraniční styky. V roce 1998 byl jmenován emeritním profesorem Univerzity Karlovy.

Těžištěm jeho vědecké práce byla embryologie pohybového systému. Zabýval se především vývojem končetin člověka a nalezl dosud neznámé vztahy mezi jejich ontogenetickým vývojem a historickým vývojem končetiny obratlovců. Své poznatky shrnul do monografie „Ontogenesis of the skeleton and intrinsic muscles of the human hand and foot“ vydané v roce 1972 renomovaným nakladatelstvím Springer.

Profesor Čihák byl vyhledávaným spolupracovníkem ortopedů a chirurgů a spoluautorem nových operačních metod, které vycházely z jeho dokonalé znalosti svalového systému.

Mimořádné jazykové znalosti mu usnadnily rozsáhlé mezinárodní uplatnění. Významně přispěl k rozvoji zahraničních kontaktů československé anatomie a jako člen mezinárodního výkonného výboru se podílel také na tvorbě a aktualizaci mezinárodního anatomického názvosloví.

Se jménem Radomíra Čiháka se při nedávných oslavách 700. výročí narození Karla IV. seznámila v tisku a televizi i široká veřejnost. Jako spolupracovník prof. Emanuela Vlčka se podílel na antropologicko-lékařském zkoumání ostatků Karla IV., které byly exhumovány v roce 1976 před blížícím se 600. výročím jeho úmrtí. Prof. Čihák informoval veřejnost o výsledcích toho studia, které mimo jiné ukázalo, že příčinou císařovy smrti byla zlomenina krčku levé stehenní kosti. Panovník upoutaný na lůžko po několika týdnech v horečkách zemřel zřejmě v důsledku zánětu plic.

Přestože profesor Čihák odešel do důchodu již v roce 1993, do posledních dnů si zachoval duševní svěžest a zájem o obor. Kromě jiného se dlouhá léta podílel na činnosti Univerzity 3. věku 1. lékařské fakulty UK, jak přednáškami, tak i organizačně. Pravidelně docházel do Anatomického ústavu a byl všem nápomocen radou založenou na mnohaletých zkušenostech. Bude nám chybět.

Miloš Grim

Anatomický ústav 1. LF UK


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více