Dendritické buňky v imunitní odpovědi


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2009; 148: 178

Zrání a migrace dendritických buněk jsou kritické pro iniciaci imunitní odpovědi. Po setkání s patogenem je funkce dendritických buněk posílena kostimulatorními molekulami a následně migruje do lymfatických orgánů. Vstup kalcia ovládá četné funkce hematopoetických buněk, ale role kalciového vstupu do biologie dendritických buněk je stále nejasná. Absence TRPM4, které kontroluje kalciovou homeostázu, vyvolá přesycení kalciem. To nemá vliv na maturaci dendritických buněk, ale výrazně poškodí jejich migraci, závislou na chemokinech. Výsledky studie říkají, že TRPM4 regulovaná homeostáza je významná pro mobilitu dendritických buněk, ale nikoliv pro jejich maturaci. Také je zřejmé, že maturace a migrace jsou regulovány nezávisle.

P. Barták


Zdroje

Barbet G, et al. The calcium-activated nonselective cation channel TRPM4 is essential for the migration but not the maturation of dendritic cells.Nature Immunology 2008; 9: 1148–1156.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se