SMRTÍCÍ PANDEMIE SE STÁLE ŠÍŘÍ


A Deadly Pandemic is SpreadingThe Devastating Impact of Smoking is a Serious Warning for All

The authors draw attention to the serious character of the pandemic caused by smoking which on a worldwidescale is responsible for the premature death of 4.2million people every year. In the Czech Republic every year 22 000people die from the sequelae of smoking. The authors refer to work which contributed to the evidence of the harmfulimpact of smoking on health. The World Health Organization contributes markedly to efforts to control smoking.The authors present brief information on the conference inWarsaw held in February 2002, they mention briefly dataon smoking in Europe and the Czech Republic. They draw attention to the new strategy of the tobacco industry andappeal for joint and coordinated activities the objective of which would be to prevent health problems caused bysmoking.

Key words:
smoking and health, prevention of smoking, tobacco, anti-tobacco policy.


Autoři: J. Holčík;  I. Koupilová
Působiště autorů: Ústav sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví MU LF, Brno
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2002; : 659-662
Kategorie: Články

Souhrn

Autoři poukazují na závažnost pandemie způsobované kouřením, která v celosvětovém měřítku předčasně usmrtíročně 4,2 milionu lidí. V České republice umírá každoročně na následky kouření 22 000 lidí. V článku jsoupřipomenuty práce, které přispěly k důkazu zdravotní škodlivosti kouření. Ke snaze o zvládnutí kouření výraznouměrou přispívá Světová zdravotnická organizace. Je podána stručná informace o konferenci ve Varšavě konanév únoru 2002, jsou uvedeny stručné údaje o kouření v Evropě a České republice. Autoři upozorňují na novou strategiitabákového průmyslu a vyzývají ke společným a koordinovaným akcím, jejichž cílemby bylo předcházet zdravotnímnesnázím způsobovaným kouřením.

Klíčová slova:
kouření a zdraví, prevence kouření, tabák, protitabáková politika.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se