Intoxikácia paracetamolom – kazuistika


Acetaminophene Intoxication: a Case Report

The acetaminophene intoxication may be very frequent due to an easy availability of the drug. A serious hepatic impairment may occure after overdose. So far, N-acetylcysteine is the only specific antidote recommended. The authors describe the case of an acetaminophene overdose.

Key words:
acetaminophene – N-acetylcysteine


Autoři: R. Schmidt 1;  J. Firment 1;  K. Spodník 2;  M. Paľko 2;  P. Jarčuška 2;  E. Veseliny 2;  Ľ. Beňa 3
Působiště autorů: I. klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny, LF UPJŠ a FNsP Košice, Slovenská republika 1;  I. interná klinika, LF UPJŠ a FNsP Košice, Slovenská republika 2;  Dialyzačné oddelenie FNsP, Košice, Slovenská republika 3
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 16, 2005, č. 3, s. 161-165
Kategorie: Intenzivní medicína - Kazuistika

Souhrn

K intoxikácii paracetamolom môže dôjsť veľmi ľahko vzhľadom k jeho dostupnosti. Pri predávkovaní môže nastať závažné poškodenie pečene. Zatiaľ jediným špecifickým antidotom je N-acetylcystein, ktorého podávanie je odporúčané pri predávkovaní paracetamolom. Autori popisujú prípad predávkovania paracetamolom.

Klúčové slová:
paracetamol – N-acetylcystein


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se